Štáty EÚ by sa mohli dohodnúť na nových pravidlách zdanenia nadnárodných firiem do marca, predpokladá plán francúzskeho predsedníctva. Niektoré krajiny chcú počkať na globálnu dohodu, vďaka ktorej budú firmy platiť dane tam, kde zarábajú.
Únia sa usiluje o efektívnejšie a spravodlivejšie zdanenie veľkých podnikov na čele s internetovými gigantmi, ako je Google, Meta (Facebook) či Amazon, posledných päť rokov. Až vlani na jeseň otvorila cestu k nemu dohoda viac ako stovky krajín v rámci OECD.
Jej prvý pilier má zaistiť, aby firmy platili dane vo všetkých krajinách, kde podnikajú, a druhý má zabezpečiť minimálnu výšku korporátneho zdanenia 15 %.
OECD predpokladá, že štáty vďaka dohode získajú ako celok dodatočné daňové príjmy okolo 150 miliárd dolárov. Dohoda by mala viesť aj k presunu daní v objeme viac ako 125 miliárd dolárov do krajín, kde nadnárodné firmy vytvárajú zisky.
Aké sú výhrady
Niektoré štáty, ako napríklad Maďarsko, Poľsko či Estónsko, nechcú pristúpiť na rýchle tempo schvaľovania smernice.
„Globálne minimálne daňové pravidlá môžu byť zavedené len vtedy, ak ďalšie krajiny rovnako dodržia svoje politické záväzky z prvého piliera,“ povedal maďarský minister financií Mihály Varga v narážke na dohodu o zdaňovaní podľa miesta zárobku.
Kritici rýchleho postupu sa okrem iného obávajú, že by dohodu OECD nemuseli vzhľadom na vnútropolitické problémy potvrdiť Spojené štáty, ktorých prístup v tejto veci je kľúčový. (čtk)