Nehnuteľnosti, ktoré od 1. apríla tohto roka prejdú v rámci reformy pod správy národných parkov, by mali slúžiť prírodnému turizmu. „Doteraz boli v správe štátneho podniku Lesy SR využívané exkluzívne uzavretými skupinami ľudí – poľovníkmi, lesníkmi a podobne,“ povedal Matej Dobšovič.
Dobšovič bude od 1. marca pôsobiť ako riaditeľ nového odboru správy národných parkov na ministerstve životného prostredia.
„Plánujeme ich využiť na naštartovanie prírodného turizmu, pripravíme pilotné príklady toho, ako by to malo fungovať udržateľne a v súlade s poslaním národného parku.“
Nový odbor sa bude venovať hladkému prechodu správy štátnych lesných pozemkov, ľudí a nehnuteľností v národných parkoch k 1. aprílu.
Delimitáciu Dobšovič označil za extrémne komplikovaný proces. „Ďalej musíme spustiť prípravu zonácií, aby boli čo najskôr hotové a akceptované aj miestnym obyvateľstvom, upraviť lesníctvo v národných parkoch, aby fungovalo v zmysle ich poslania aj v zmysle budúcej zonácie.“
Zlepšiť by sa mala aj komunikácia národných parkov s verejnosťou. Matej Dobšovič viedol od júna 2019 Mestské lesy v Bratislave, pri ich obhospodarovaní sa kládol dôraz najmä na ich rekreačnú funkciu. Od 1. marca bude zodpovedný za reformu národných parkov.
Parlament v decembri minulého roka schválil reformu národných parkov, na základe ktorej prejde ich správa spod štátnych lesníkov pod ministerstvo životného prostredia. Od 1. apríla 2022 budú spravovať všetky štátne lesné pozemky na svojom území tri národné parky – Tatranský, Pieninský a Slovenský raj.
V ostatných národných parkoch prejde pod štátnych ochranárov len menšia časť pozemkov, na ktorých sú rezervácie v 4. a 5. stupni ochrany. Pozemky s 3. stupňom ochrany ostanú pod štátnymi Lesmi SR, až kým nebudú v týchto parkoch schválené zonácie.