Rubeľ sa s podporou ruskej centrálnej banky spevnil na viacročné rekordy. Voči doláru sa dnes v Moskve prvý raz po viac ako dvoch rokoch dostal pod 63 rubľov, oproti euru je najsilnejší za päť rokov.
Rubľu sa tento rok darí najlepšie zo všetkých svetových mien, čo je výsledkom umelej podpory v podobe obmedzenia pohybu kapitálu.
Centrálna banka siahla po tomto opatrení krátko po ruskej invázii na Ukrajinu, aby ochránila ruský finančný sektor pred vplyvom západných sankcií.
Ako sa hýbal rubeľ:
- Krátko pred poludním sa dolár predával za 63,75 rubľa a vykazoval pokles o 1,5 %. Ráno spadol až na 62,08 rubľa a bol najnižšie od februára 2020.
- Na začiatku marca, keď západné krajiny začali stupňovať sankcie proti Rusku, dolár prechodne stúpol až nad 130 rubľov.
- Euro sa dopoludnia predávalo za 66,8 rubľa a bolo najnižšie od polovice roka 2017. V posledných dňoch na západných devízových trhoch oslabilo aj k ďalším svetovým menám.
Prečo rubeľ posilňuje
Kurz ruskej meny, ktorý sa utvára na trhu v Moskve, nezodpovedá reálnemu dopytu. Banky sú ochotné nakupovať rubeľ za výrazne slabší kurz.
Na kurz rubľa majú značný vplyv exportne orientované ruské firmy, ktoré musia zmieňať získané devízy na domácu menu. Dopyt po devízach je obmedzený, pretože dovoz do Ruska znížili problémy v dodávateľských reťazcoch a najmä západné sankcie.
Analytici Promsvjazbank očakávajú, že kurz ruskej meny sa ešte dnes vráti na 65 rubľov za dolár. Bude to podľa nich reakcia na uzatváranie pozícií pred víkendom.
Ako sa darí akciám
Z následkov sankcií sa zotavili aj ruské akcie, v ich prípade úrady rovnako obmedzujú transakcie. Index RTS denominovaný v dolároch dopoludnia strácal 0,3 % na 1137 bodov, krátko predtým sa dostal na maximum od 22. februára.
Index MOEX denominovaný v rubľoch dopoludnia vykazoval rast o 0,4 % na 2288 bodov. Rusko napadlo Ukrajinu 24. februára. (čtk, reuters)