Medziročný rast spotrebiteľských cien v Rusku sa zrýchlil na 17,8 % z marcových 16,7 %. Inflácia sa tak nachádzala najvyššie od januára 2002. Ruská ekonomika čelí dôsledkom sankcií, medzimesačný rast cien sa však výrazne spomalil.
Inflácia je stále vysoko nad štvorpercentným cieľom ruskej centrálnej banky. Tá predpokladá, že rast cien tento rok vystúpi na 18 až 20 %.
Medzimesačný rast cien sa však v apríli spomalil na 1,6 %. V marci dosiahol 7,6 %, čo bolo najprudšie tempo od januára 1999. Ruský rubeľ sa v marci prepadol na rekordné minimá, čo podporilo dopyt po tovare v očakávaní, že sa ceny budú ešte zvyšovať. Medzičasom sa však rubeľ zotavil a dnes sa spevnil na päťročné maximum voči euru.
Ruská centrálna banka po začiatku vojny viac než zdvojnásobila základnú úrokovú sadzbu na 20 % z predchádzajúcich 9,5 %, aby podporila kurz rubľa a obmedzila inflačné tlaky. Odvtedy však základný úrok znížila na 14 %. (čtk, reuters)