Potravinári vyzvali poslancov, aby nepodporili obmedzenie vývozu poľnohospodárskych komodít a potravín. Takýto návrh plánuje predložiť poslanec OĽaNO Martin Fecko do novely zákona o potravinách, ktorá je už v druhom čítaní.
Zavedenie regulácie, ktorá môže zasahovať do voľného pohybu tovaru, je pre krajinu závislú od dovozu potravín veľkým rizikom, tvrdia Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), Potravinárska komora Slovenska (PKS) a Slovenské združenie značkových výrobcov (SZZV). „Pokiaľ by k takémuto kroku pristúpili aj ostatné krajiny, na Slovensku by sme pri 40-percentnom zastúpení slovenských potravín na pultoch obchodov veľmi skoro pocítili ich nedostatok,“ tvrdia.
Potravinári a výrobcovia kritizujú, že opatrenie, ktoré zásadne vplýva na podnikateľské prostredie a je dôležité na udržanie a pritiahnutie nových investícií do potravinárskej výroby, nebolo prediskutované s dotknutými subjektami.
Novela zákona o potravinách, do ktorej plánuje Fecko obmedzenie vývozu presadiť cez pozmeňujúci návrh, už pritom dvakrát prešla medzirezortným pripomienkovaním, pretože k nej bolo veľa zásadných pripomienok, ktoré významne zmenili pôvodné znenie.
Obmedzenie vývozu už pritom má podporu aj ministra Samuela Vlčana. „Iniciatíva pána poslanca Fecka je dobrá. Náš rezort tiež súhlasí s tým, že na skvalitnenie regulačnej činnosti v tejto oblasti potrebujeme nové účinné mechanizmy. Musíme vedieť zasiahnuť, ak by v krajine pre nadmerné vývozy naozaj hrozil nedostatok potravín,“ povedal Vlčan.
PKS však upozorňuje, že nie je známe, či boli zvážené alternatívne možnosti dosiahnutia sledovaného cieľa Feckovho návrhu, teda udržania potravinovej bezpečnosti. „Ide napríklad o využitie štátnych hmotných rezerv, po ktorých naplnení voláme už dlhší čas, ako aj využitie súčasného systému hospodárskej mobilizácie,“ uviedol prezident PKS Daniel Poturnay.
„Slovensko je vysoko prebytkové v produkcii olejnín aj obilnín. Vyzývame preto politikov, aby nám nebránili vyvážať našu produkciu. Neuvážené zásahy štátu môžu priniesť negatívny efekt v podobe ďalšieho zhoršenia konkurencieschopnosti našich poľnohospodárov. Dnes obmedzí vývozy Slovensko, nabudúce tak môže urobiť iná európska krajina. Ešte len potom sa budeme čudovať, prečo nám v obchodoch chýbajú potraviny, ktoré si nevieme v dostatočnom množstve vyrobiť a sme nútení ich dovážať,“ upozornil Jozef Rebro, predseda Slovenského zväzu olejninárov.
„V najkomplikovanejšom období z pohľadu dodávok potravín, pri nástupe pandémie v roku 2020, bol otvorený jednotný trh EÚ nástrojom vzájomnej pomoci medzi členskými štátmi. Prijatie limitov na vývoz by viedlo k porušeniu tohto princípu a možnému ohrozeniu záujmov občanov Slovenska. Udelenie právomoci ministerským úradníkom rozhodovať o vývoze produktov a čakať mesiac na súhlas s vývozom môže viesť k zníženiu alebo nezvratnému narušeniu dôvery obchodných partnerov voči Slovensku a vážne ohroziť budúce súkromné investície na Slovensku,“ doplnil výkonný riaditeľ SZZV Ľubomír Tuchscher.