Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Pellegrini chce, aby ľudia vo voľbách prezidenta poďakovali za lacné energie
- Výstavba bytov na Slovensku sa dostala do útlmu, počty dokončených aj pripravovaných bytov klesli dvojciferným tempom
- Ekonomika eurozóny v 3. štvrťroku aj po druhom spresnení dát klesla o 0,1 percenta, v predchádzajúcich troch mesiacoch si polepšila o 0,1 percenta
- Ján Jenčo sa vzdal funkcie šéfa inšpekcie životného prostredia, na jeho odchod tlačil minister Taraba
Najnovšie z témy: Inflácia, Platy, Protesty učiteľov

Švajčiarsky frank bol dnes najsilnejší za takmer deväť rokov, ukazuje Graf dňa. Franku pomáha nielen status bezpečného prístavu v časoch zvýšenej neistoty, ale aj očakávania, že sa už v prvom štvrťroku naštartuje výrazné znižovanie úrokových sadzieb v eurozóne.

Prepad tržieb v slovenskom maloobchode sa takmer zastavil, ukazuje Graf dňa. Spotreba domácností sa však naštartuje až v budúcom roku, keď rast platov predbehne infláciu, hovoria ekonómovia.
Inflácia v štátoch OECD v októbri klesla najnižšie za dva roky. To naznačuje, že vyspelé ekonomiky sa dostávajú z najhoršej inflačnej krízy za uplynulé desaťročia. OECD združuje 38 krajín vrátane štátov skupiny G7.
Medzi investormi zosilneli očakávania znižovania úrokov v eurozóne. Podporilo ich vyjadrenie členky vedenia ECB Isabely Schnabelovej, že už nepočíta s ďalším zvyšovaním sadzieb. Je prvým „jastrabom“ z ECB, ktorý signalizoval zmenu názoru.
Nemecká ekonomika bude dlhodobo stagnovať, prognózuje hamburský inštitút HWWI. Podľa neho HDP tento rok klesne o 0,3 %. Ak nenastanú ďalšie komplikácie, výraznejší hospodársky rast okolo 1 % možno očakávať až v roku 2025.
Rast miezd na Slovensku zaostal za očakávaniami, reálne platy už mali jemne rásť, napísal analytik Matej Horňák. Očakáva však, že rast platov sa zrýchli, zamestnancom nahráva nedostatok pracovníkov vo firmách.