Štefan Holý trvá na tom, že developeri ani stavebné spoločnosti nebudú mať pri nájomných bytoch žiadne dotácie ani výhody. „Zákon jasne definuje podmienky, kto môže byť partnerom štátu. Tým partnerom však nebude ani developer, ani stavebná firma, ani majiteľ pozemku. Bude ním investičný partner či investičná banka,“ povedal.
„Samotnú výstavbu, ako aj financovanie bude zabezpečovať súkromný sektor. Nájomné byty nebude stavať štát ani štátna developerská spoločnosť, ale súkromný sektor,“ povedal vicepremiér (Sme rodina).
Priamu dohodu s budúcou Agentúrou štátom podporovaného nájomného bývania bude mať len investičný partner, ktorý následne uzavrie dohodu s prenajímateľom (vlastníkom bytov). Zníženú sadzbu dane z pridanej hodnoty 5 percent na dodanie či prípadnú obnovu stavby si však podľa zákona môže uplatniť len prenajímateľ, teda právnická osoba registrovaná na Slovensku, ktorá byty vlastní. Investičný partner môže do konkrétneho projektu investovať prostredníctvom podielu v prenajímateľovi.
„Benefity vychádzajúce zo zákona v podobe daňových výhod dostane jedine konkrétny investor,“ tvrdí však vicepremiér.
Investiční partneri sú podľa Holého zahraniční inštitucionálni investori, kótovaní na burzách, ktorí majú „bohaté skúsenosti“ s nájomným bývaním. „Je naivné myslieť si, že by riskovali obrovské reputačné a komerčné riziko, ak by porušovali pravidlá alebo spolupracovali s nedôveryhodnými developermi a staviteľmi,“ povedal Holý.
Partner právnickej kancelárie Taylor Wessing a spoluautor slovenského protischránkového zákona Andrej Leontiev si myslí, že súčasné znenie právnej normy o štátnej podpore nájomného bývania umožňuje aj developerom ako Starland Holding, ktorí boli vymazaní z protischránkového registra, získať cez externého investora spomínanú daňovú výhodu na dokončovanie svojich stavieb.