Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Vládna koalícia drží parametre rozpočtu v tajnosti
- Reálne mzdy sa v treťom štvrťroku znížili, pokles však bol najmiernejší za sedem kvartálov
- Zlato aj bitcoin prepisovali rekordy, trhy očakávajú zníženie úrokov v USA
- Nemecká ekonomika bude dlhodobo stagnovať, prognózuje hamburský inštitút HWWI
Najnovšie z témy: Inflácia, Investovanie a úvery, Rozhovory
Nemecká ekonomika bude dlhodobo stagnovať, prognózuje hamburský inštitút HWWI. Podľa neho HDP tento rok klesne o 0,3 %. Ak nenastanú ďalšie komplikácie, výraznejší hospodársky rast okolo 1 % možno očakávať až v roku 2025.
Inflácia v Turecku v novembri vzrástla na 61,98 percenta, je to tohtoročné maximum. Najviac sa zvýšili ceny bývania. Rast cien sa však zrýchlil len mierne, podľa ekonómov už začínajú zaberať opatrenia tureckej centrálnej banky.

Tu nejde o mňa, ale o to, že ministerka by chcela mať dosah na to, čo sa vystaví a čo nie, vraví v rozhovore umelec Andrej Dúbravský, ktorého obraz pohoršil Martinu Šimkovičovú. „Ministerke nejde o umenie a už vôbec nie o to, aby pred mojou tvorbou niekoho ochránila,“ myslí si Dúbravský. „Jej ide len o pozornosť na sociálnych sieťach.“
Lekár má vždy poučiť pacienta o tom, čo ide robiť a ako to urobí, hovorí psychologička Ivana Skoumalová. „Bohužiaľ, stále je bežnou praxou, že zdravotník alebo zdravotníčka nehľadia na psychiku ľudí, teda čo prežívajú, keď vstupujú do zdravotníctva a sú často veľmi zraniteľní.“ V rozhovore rozpráva aj o tom, kedy sa sama stretla s hrubým správaním zdravotníka.
Bitcoin tento rok po prvý raz prekonal hranicu 40-tisíc dolárov a ďalej rastie. V Spojených štátoch sa očakáva pokles úrokových sadzieb a schválenie kryptomenových fondov ETF.
Cena zlata sa dostala na rekordných viac než 2100 dolárov za troyskú uncu. K rastu prispieva očakávanie, že centrálna banka v USA začne znižovať sadzby, ktoré sú najvyššie za viac než 20 rokov.