Dnes na dennike.sk
- Novinka: Zapnite si odber podcastu eNkonomika
- Ekonomický newsfilter: Zákaz nedeľného predaja je ukážkou populistického zákona, aké môžu zamoriť parlament v čase bezvládia
- Maloobchodné tržby sa v decembri vrátili k rastu, stúpli aj za celý rok
- Turecká líra sa dostala na nové minimum voči doláru, zasiahlo ju posilňovanie americkej meny aj zemetrasenie
Najnovšie z témy: Plynová kríza, Plynovod Nord Stream
Spotreba elektriny v Česku vlani klesla medziročne o takmer 4 % na 73,7 TWh, znížila sa v každom kalendárnom mesiaci. Výraznejšie, o 19 % sa prepadla spotreba plynu. Dôvodom úspor sú hlavne zdražovanie energií a teplé počasie. (čtk)
Nemecko zatiaľ nenašlo dôkazy, že minuloročné výbuchy na Nord Streame boli sabotážou zo strany Ruska. Švédske úrady vlani v novembri uviedli, že šlo o závažnú sabotáž, vinníka však neuviedli.
Minister Hirman obhajuje zámer nezaviesť povinnosť skladovať určité zásoby plynu, pre ktorý ho kritizovala SaS. O návrhu si poslanci vymieňali názory aj vo štvrtok tesne pred hlasovaním, ktoré nakoniec radšej odložili na koniec schôdze.
Štáty EÚ musia do 1. októbra 2023 naplniť zásobníky plynu na 90 %, ak chcú nasledujúcu zimu zvládnuť bez výpadkov v dodávkach energií, vypočítala analytická skupina Bruegel. „Priemysel a domácnosti ukázali, že dokážu znížiť svoj dopyt po plyne. Zníženie dopytu by sa však malo v budúcnosti zakomponovať do politiky,“ komentuje Simone Tagliapietra z Bruegelu.
Parlament presunul hlasovanie o zákone o zásobách plynu na koniec schôdze. Poslanci sa nevedia zhodnúť, či majú mať dodávatelia povinnosť naplniť zásobníky pred zimou aspoň na 25 percent alebo ich od povinnosti oslobodia a výška zásob zostane dobrovoľná.
Vývoz LNG zo Spojených štátov v januári klesol oproti decembru o 5 % na 6,8 milióna ton. Výrazne k tomu prispelo nepriaznivé počasie v USA, ktoré zvýšilo domáci dopyt. Klesol aj objem plynu smerujúceho do Európy.