Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Odtrhnuté ceny potravín robia zle aj ekonomike, ale politici by ich mali nechať tak
- Štát chystá stoeurové príspevky ľuďom s nízkym príjmom, zvýšiť sa majú aj príspevky na bývanie a v hmotnej núdzi
- Rozhodnutie o zákaze nedeľného predaja parlament odsunul na máj a jún, schválil rýchle peniaze obciam, mestám a župám
- Medziročná inflácia v eurozóne v marci klesla na ročné minimum 6,9 percenta, problémom sú stále ceny potravín
- Poľsko, Slovensko a ďalšie krajiny chcú zásah EÚ proti ukrajinskému obiliu, inak budú žiadať obnovenie ciel a kvót
Najnovšie z témy: Agro, Kauza Dobytkár
Britskí farmári varujú, že nedostatok čerstvej zeleniny sa v krajine môže stať bežnejším javom. Domácu produkciu zasiahli prudko rastúce náklady a nepredvídateľné počasie, výrazne menej sa dováža aj zo zahraničia.
Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko navrhujú obnovenie ciel a kvót na ukrajinské obilie, ak sa nepodarí „príliv“ zastaviť inak. List predsedníčke Európskej komisie podpísali a poslali premiéri týchto krajín.
Pôdohospodárska platobná agentúra predĺžila 50-miliónovú schému na investície pre pestovateľov zeleniny či chovateľov. Pôvodne mala vypršať 6. apríla, nový termín na podávanie žiadostí je do konca augusta tohto roka.
Smer a Sme rodina rokovali o cenách potravín. Robert Fico a poslanec Sme rodina Jaroslav Karahuta naznačili, že môžu spolupracovať na legislatíve v parlamente. Jedným z návrhov by mohlo byť odpustenie odvodov potravinárom na šesť mesiacov.
Eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski je ochotný podporiť obmedzenie obchodovania s Ukrajinou. Podľa Reuters by to urobil, ak s takýmto návrhom príde Poľsko.
Poľsko chce, aby EÚ obmedzila dovoz ukrajinského obilia na spoločný trh. Vláda Mateusza Morawieckeho čelí hnevu roľníkov, ktorí sú rozhorčení následkami prílevu obilia z Ukrajiny na ceny.