Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Na Slovensku sme bohatí paradoxne najmä vďaka dlhom
- Rizikom pre finančnú stabilitu sú aj administratívne budovy či nákupné centrá, varuje NBS
- Prezident Joe Biden a Kevin McCarthy sa dohodli na zvýšení dlhového stropu USA, niektorí republikáni sú však nespokojní
- Turecká líra padla na ďalšie rekordné minimum, klesá po Erdoğanovom volebnom víťazstve
Najnovšie z témy: Klimatická kríza, Týždeň v európskej ekonomike, Životné prostredie
Nepál upustil od plánu na presun základného tábora na Evereste o 200 až 400 metrov nižšie na miesto, kde nie je žiadny ľadovec. Vlani v júni tamojšie ministerstvo cestovného ruchu oznámilo, že chystá presun, pretože miesto nie je vzhľadom na globálne otepľovanie a ľudské aktivity bezpečné.
Japonsko chce zdvihnúť podiel veternej energie na spotrebe elektriny na viac ako 30 %. Do polovice storočia plánuje zvýšiť kapacitu veternej energie na 140 zo súčasných takmer 5 GW a stať sa uhlíkovo neutrálnou krajinou. (reuters)
Prvá výzva na podporu cyklotrás z plánu obnovy mala uzávierku vlani koncom septembra, vyhodnotili ju až teraz. Uspelo 25 z približne 50 žiadateľov, predstavitelia ministerstva dopravy upozorňovali, že podporili projekty zamerané na dochádzanie do práce či školy, nie na turistické aktivity.
Negatívne následky chystanej emisnej normy Euro 7 budú miernejšie, povedal člen vedenia Škody Martin Jahn. Podľa neho rokovania v EÚ spejú k niekoľkoročnému odkladu normy, ktorá mala začať platiť od polovice roka 2025 pre osobné autá.
Nemecké solárne panely v nedeľu vyprodukovali rekordné množstvo slnečnej energie, ich výkon podľa údajov burzy EEX dosiahol 40,9 gigawattu. Nemecko je už v súčasnosti európskym lídrom v obnoviteľnej energii.
Neznáma tekutina zafarbila benátsky Veľký kanál na zeleno. K činu sa zatiaľ nikto neprihlásil, podozriví sú klimatickí aktivisti. (repubblica)