Dnes na dennike.sk
- Novinka: Zapnite si odber podcastu eNkonomika
- Ekonomický newsfilter: Komu vyhovuje predlžovanie doby kešu
- Ministerstvo financií zlepšilo prognózu ekonomiky, počíta aj so spomalením inflácie
- Sme rodina presadzuje obnovenie plošných dotácií na školské obedy, podľa poslancov Sme rodina a OĽaNO to majú zaplatiť aj banky
- Produkcia nemeckého priemyslu medziročne klesla o 0,6 percenta, oproti roku 2019 zaostáva o 5 percent
Najnovšie z témy: Ceny energií, Hegerova vláda
Parlament schválil obedy „zadarmo“. Sme rodina presadila dotácie na obedy pre školákov, ktorými štát doplatí náklady na suroviny na obedy, ktoré by inak platili rodičia. Za hlasovalo 128 zo 130 prítomných poslancov.
Veľkoobchodné ceny plynu v Európe klesli po dvoch dňoch miernych ziskov. Koniec krátkej vlny mrazivého počasia je na dohľad a zásoby suroviny sú naďalej vysoké, čo pomáha zvládnuť akýkoľvek nárast dopytu.
Slovenská inovačná a energetická agentúra spúšťa výzvu na podporu fotovoltiky pre verejný sektor. Určená je pre mestá či obce a štátne inštitúcie okrem Bratislavského kraja, medzi ktoré štát rozdelí päť miliónov eur. Dotovať bude nákup fotovoltických panelov aj batériové systémy.
Neobmedzené platby v hotovosti zjednodušujú fungovanie tieňovej ekonomiky, daňové úniky a korupčné správanie, píše Newsfilter. „Štruktúra obchodníkov, akou Sme rodina je, to veľmi dobre vie a len zneužíva nedostatočnú vedomosť ľudí, ktorí sa obávajú, že by nemohli platiť hotovosťou v obchode, hoci zákon sa bežných transakcií nijako nedotýka. A robí to tak preto, lebo ju už nemá kto zastaviť.“
Predseda parlamentu Boris Kollár zo Sme rodina chce dostať právo na zachovanie platieb v hotovosti do ústavy a pomáha si pri tom nepravdivým argumentom, keď tvrdí, že aj Rakúsko má poistku na hotovosť v ústave. Nič také tam nie je – u našich susedov sa len v apríli bude konať právne nezáväzné referendum, v ktorom žiadajú ústavnú garanciu hotovostných platieb. Iniciátorom je partnerská strana Sme rodina, krajne pravicová strana slobodných (FPÖ).
Ministerstvo hospodárstva pripravuje schému pomoci pre energeticky náročný priemysel. Jeho šéf Karel Hirman dnes o nej rokoval so zástupcami podnikov. Výška dotácie a jej maximálne limity majú mať štyri úrovne. V troch prípadoch má byť podmienkou pokles zisku EBITDA najmenej o 40 percent.