Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Ak chcete robiť pre štát a mať vysoký plat, dorovná vám ho oligarcha
- Rozpočtová rada očakáva vyšší schodok verejných financií, namiesto 5,6 percenta predpokladá 6 percent HDP
- Ceny benzínu na Slovensku stúpli o štyri percentá, sú najvyššie od novembra a blížia sa k cene nafty
- Košický U. S. Steel prehĺbil stratu, beží však na všetky tri pece
- Nezamestnanosť v USA prekvapivo klesla na 3,4 percenta, najnižšie za polstoročie
Najnovšie z témy: Plynová kríza
Minister Hirman obhajuje zámer nezaviesť povinnosť skladovať určité zásoby plynu, pre ktorý ho kritizovala SaS. O návrhu si poslanci vymieňali názory aj vo štvrtok tesne pred hlasovaním, ktoré nakoniec radšej odložili na koniec schôdze.
Štáty EÚ musia do 1. októbra 2023 naplniť zásobníky plynu na 90 %, ak chcú nasledujúcu zimu zvládnuť bez výpadkov v dodávkach energií, vypočítala analytická skupina Bruegel. „Priemysel a domácnosti ukázali, že dokážu znížiť svoj dopyt po plyne. Zníženie dopytu by sa však malo v budúcnosti zakomponovať do politiky,“ komentuje Simone Tagliapietra z Bruegelu.
Parlament presunul hlasovanie o zákone o zásobách plynu na koniec schôdze. Poslanci sa nevedia zhodnúť, či majú mať dodávatelia povinnosť naplniť zásobníky pred zimou aspoň na 25 percent alebo ich od povinnosti oslobodia a výška zásob zostane dobrovoľná.
Vývoz LNG zo Spojených štátov v januári klesol oproti decembru o 5 % na 6,8 milióna ton. Výrazne k tomu prispelo nepriaznivé počasie v USA, ktoré zvýšilo domáci dopyt. Klesol aj objem plynu smerujúceho do Európy.
Uniper vlani vykázal stratu 19 miliárd eur, čo je menej, než sa čakalo. Najväčší nemecký obchodník s plynom musel po zastavení dodávok z Ruska kupovať surovinu výrazne drahšie na trhu. Pomohol mu pokles cien na konci vlaňajška. (reuters)
Bulharsko a Srbsko začali stavbu prepojovacieho plynovodu. Obe krajiny boli v dodávkach plynu donedávna takmer úplne závislé od Ruska. Projekt je jedným z viacerých, ktoré majú umožniť východnej Európe prístup na svetový trh s plynom.