Dnes na dennike.sk
- Novinka: Zapnite si odber podcastu eNkonomika
- Ekonomický newsfilter: Zákaz nedeľného predaja je ukážkou populistického zákona, aké môžu zamoriť parlament v čase bezvládia
- Maloobchodné tržby sa v decembri vrátili k rastu, stúpli aj za celý rok
- Turecká líra sa dostala na nové minimum voči doláru, zasiahlo ju posilňovanie americkej meny aj zemetrasenie
Najnovšie z témy: Inflácia, Investovanie a úvery

Slováci sú presvedčení, že ceny rastú omnoho väčším tempom ako v skutočnosti, a neveria, že v tomto roku sa to zlepší, ukazuje Graf dňa. Prehnané inflačné očakávania komplikujú snahy centrálnej banky zabrániť tomu, aby sa drahšie potraviny či energie preliali do celej ekonomiky.
Turecká mena sa dostala na nové rekordné minimum voči doláru na úrovni 18,85 líry. Zasiahlo ju posilňovanie dolára v reakcii na priaznivý vývoj trhu práce v USA a geopolitické riziká. Trhy sledujú aj vplyv zemetrasenia v Turecku. (reuters)

Inflácia v Česku by sa mala vrátiť pod dvojpercentný cieľ už v prvej polovici budúceho roka, omnoho skôr ako na Slovensku, ukazuje Graf dňa. Česká národná banka si tým je natoľko istá, že tento týždeň ignorovala odporúčania svojho analytického tímu, podľa ktorého by sadzby mali v prvom štvrťroku 2023 ešte výrazne vzrásť.
Ceny priemyselných výrobcov v eurozóne v decembri rástli najpomalšie za viac než jeden rok, medziročne stúpli o štvrtinu po novembrových 27 %. Ovplyvnilo ich najmä pokračujúce spomaľovanie zdražovania energií.
Svetové ceny potravín klesli podľa OSN desiaty mesiac v rade. Ich index je najnižšie od septembra 2021. Z rekordného maxima 159,7 bodu, na ktoré sa dostali vlani v marci po ruskej invázii na Ukrajinu, sa znížil o takmer 18 percent.
ECB podľa prognostikov dostane pod kontrolu infláciu v eurozóne v roku 2025, keď klesne na 2,1 %. V januári medziročný rast cien dosiahol 8,5 %, čo je viac ako štvornásobok oproti 2-percentnému cieľu centrálnej banky. (reuters)