Dnes na dennike.sk
- Novinka: Zapnite si odber podcastu eNkonomika
- Ekonomický newsfilter: Zákaz nedeľného predaja je ukážkou populistického zákona, aké môžu zamoriť parlament v čase bezvládia
- Maloobchodné tržby sa v decembri vrátili k rastu, stúpli aj za celý rok
- Turecká líra sa dostala na nové minimum voči doláru, zasiahlo ju posilňovanie americkej meny aj zemetrasenie
Najnovšie z témy: Nemecká ekonomika, Veľká Británia a brexit
Poskytnutie britských bojových lietadiel Ukrajine by bolo nepraktické vzhľadom na dlhý výcvik pilotov, povedal hovorca britského premiéra Rishiho Sunaka. Pilot sa s takýmto strojom naučí lietať najskôr o 35 mesiacov, bežný výcvik pritom trvá päť rokov.
V Británii reálne mzdy nerástli už 15 rokov. V porovnaní s inými západnými krajinami je Spojené kráľovstvo čoraz chudobnejšie. Analytici hovoria o dvoch stratených dekádach.
Prebytok zahraničného obchodu Nemecka vlani klesol najnižšie od roku 2000, zosunul sa na 79,7 miliardy eur zo 157,3 miliardy v roku 2021. Export rástol oveľa pomalšie ako import, najmä pre zvýšenie dovozných cien energií.
Írsky premiér Leo Varadkar poprel správu, že vyjednávači z Británie a Európskej únie sa dohodli na pobrexitových obchodných pravidlách pre Severné Írsko. Reagoval tak na ranný článok denníka The Times, ktorý o dohode informoval.
Nemeckým pivovarom sa po dvoch rokoch covidového poklesu podarilo zvýšiť predaj piva, nedostali sa však na úroveň pred pandémiou. Pivo je v Nemecku obľúbené, no jeho spotreba má klesajúcu tendenciu a je nižšia než pred desiatimi rokmi.
Británia a EÚ uzavreli dohodu, ktorá by mohla vyriešiť otázku Severného Írska po brexite. EÚ okrem toho, že prijala plán, ktorý by zamedzil nutnosti rutinných kontrol výrobkov, súhlasila s tým, že európsky súd by o otázkach Severného Írska smel rozhodovať iba v prípade, že mu prípad postúpia tamojšie súdy. (times)