Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Odtrhnuté ceny potravín robia zle aj ekonomike, ale politici by ich mali nechať tak
- Štát chystá stoeurové príspevky ľuďom s nízkym príjmom, zvýšiť sa majú aj príspevky na bývanie a v hmotnej núdzi
- Rozhodnutie o zákaze nedeľného predaja parlament odsunul na máj a jún, schválil rýchle peniaze obciam, mestám a župám
- Medziročná inflácia v eurozóne v marci klesla na ročné minimum 6,9 percenta, problémom sú stále ceny potravín
- Poľsko, Slovensko a ďalšie krajiny chcú zásah EÚ proti ukrajinskému obiliu, inak budú žiadať obnovenie ciel a kvót
Najnovšie z témy: Európska únia, Vojna na Ukrajine
Stav EÚ je dobrý, na zvládnutie obrovských vnútorných a vonkajších výziev však musí byť oveľa lepší, píše Timothy Garton Ash v komentári. Pripomína, že vo vojne sme svedkami strategického líderstva zo strany európskych inštitúcií, no výzvy, ktorým Únia čelí, sú väčšie ako kedykoľvek predtým.
Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis žiada EÚ o finančnú pomoc na predĺženie plota na hranici s Tureckom zameraného proti migrantom. „Je načase, aby EÚ vážne uvažovala o poskytnutí eurofondov na tento druh projektov,“ povedal.
Ruské ostreľovanie Avdijivky zabilo dvoch civilistov vrátane malého dieťaťa, ďalšie dve osoby utrpeli zranenia. Pri tomto meste, ktorá sa nachádza blízko frontovej línie, sa odohrávajú ťažké boje a Rusi sa ho snažia obkľúčiť.
Volodymyr Zelenskyj na samite v Kyjive vyhlásil, že Buča sa musí stať „symbolom spravodlivosti“. Toto mesto sa stalo stelesnením obvinení z ruských vojnových zločinov; Ukrajina odhaduje, že v oblasti zomrelo asi 1400 civilistov a v samotnom meste 637.
Vysvetľujeme, aká munícia sa na Slovensku vyrába. Slovenské zbrojovky desiatky rokov vyrábali sovietsky typ munície, teda kaliber 122 a 152 mm. Táto munícia sa v EÚ už veľmi nevyrába, jednou z výnimiek je Bulharsko. Aj slovenská ZVS Holding pred pár rokmi prešla kompletne na výrobu západného kalibru 155 mm.
Pri streľbe z guľometu ide skôr o psychiku ako o zásah, vraví český legionár Honza, ktorý bojuje na fronte pri Bachmute. „Protivníka musíme zasypať nejakým objemom, ktorý ho udrží pri zemi. Leží s hlavou zapichnutou do poľa, ani sa nepohne a nepostupuje ďalej,“ vysvetľuje, prečo bojujú aj menej presnými zbraňami, ktoré by podľa štandardov NATO mali ísť do šrotu.