Dnes na dennike.sk
- Novinka: Zapnite si odber podcastu eNkonomika
- Ekonomický newsfilter: Komu vyhovuje predlžovanie doby kešu
- Ministerstvo financií zlepšilo prognózu ekonomiky, počíta aj so spomalením inflácie
- Sme rodina presadzuje obnovenie plošných dotácií na školské obedy, podľa poslancov Sme rodina a OĽaNO to majú zaplatiť aj banky
- Produkcia nemeckého priemyslu medziročne klesla o 0,6 percenta, oproti roku 2019 zaostáva o 5 percent
Najnovšie z témy: Inflácia
Inštitút finančnej politiky nečaká v tomto roku dvojcifernú infláciu, problémom sú však ceny potravín. Šancu vrátiť sa k nižším cenám má repkový alebo slnečnicový olej, ale ceny pšenice sú stále vysoké. Podľa analytikov inštitútu ceny potravín môžu začať klesať až niekedy v polovici roka.
Ministerstvo financií zlepšilo vyhliadky slovenskej ekonomiky na tento rok, namiesto rastu HDP o 0,6 percenta počíta s 1,3 percenta. Inflácia sa podľa novej prognózy spomalí na 9,8 percenta, pôvodný odhad bol 13,5 percenta.
Inflačné očakávania spotrebiteľov v eurozóne podľa prieskumu ECB v decembri mierne stúpli po novembrovom poklese. Vývoj naznačuje, že zvýšenie úrokov a klesajúce ceny energií ešte nezmiernili obavy zo zdražovania.

Slováci sú presvedčení, že ceny rastú omnoho väčším tempom ako v skutočnosti, a neveria, že v tomto roku sa to zlepší, ukazuje Graf dňa. Prehnané inflačné očakávania komplikujú snahy centrálnej banky zabrániť tomu, aby sa drahšie potraviny či energie preliali do celej ekonomiky.

Inflácia v Česku by sa mala vrátiť pod dvojpercentný cieľ už v prvej polovici budúceho roka, omnoho skôr ako na Slovensku, ukazuje Graf dňa. Česká národná banka si tým je natoľko istá, že tento týždeň ignorovala odporúčania svojho analytického tímu, podľa ktorého by sadzby mali v prvom štvrťroku 2023 ešte výrazne vzrásť.
Ceny priemyselných výrobcov v eurozóne v decembri rástli najpomalšie za viac než jeden rok, medziročne stúpli o štvrtinu po novembrových 27 %. Ovplyvnilo ich najmä pokračujúce spomaľovanie zdražovania energií.