Dnes na dennike.sk
- Novinka: Zapnite si odber podcastu eNkonomika
- Ekonomický newsfilter: Komu vyhovuje predlžovanie doby kešu
- Ministerstvo financií zlepšilo prognózu ekonomiky, počíta aj so spomalením inflácie
- Sme rodina presadzuje obnovenie plošných dotácií na školské obedy, podľa poslancov Sme rodina a OĽaNO to majú zaplatiť aj banky
- Produkcia nemeckého priemyslu medziročne klesla o 0,6 percenta, oproti roku 2019 zaostáva o 5 percent
Najnovšie z témy: Inflácia, Obchod, Platy, Smer
Inštitút finančnej politiky nečaká v tomto roku dvojcifernú infláciu, problémom sú však ceny potravín. Šancu vrátiť sa k nižším cenám má repkový alebo slnečnicový olej, ale ceny pšenice sú stále vysoké. Podľa analytikov inštitútu ceny potravín môžu začať klesať až niekedy v polovici roka.
Deficit zahraničného obchodu USA sa vlani prehĺbil o 12 % na rekordných 948 miliárd dolárov. Zvýšil sa aj obchod medzi Spojenými štátmi a Čínou napriek rastúcemu napätiu medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami. (nytimes)
Trh s luxusným tovarom v Číne klesol o desatinu po piatich rokoch nepretržitého rastu. Výdavky spotrebiteľov vlani negatívne ovplyvnila pekinská politika nulovej tolerancie covidu-19 a spomaľujúca ekonomika.
Ministerstvo financií zlepšilo vyhliadky slovenskej ekonomiky na tento rok, namiesto rastu HDP o 0,6 percenta počíta s 1,3 percenta. Inflácia sa podľa novej prognózy spomalí na 9,8 percenta, pôvodný odhad bol 13,5 percenta.
Inflačné očakávania spotrebiteľov v eurozóne podľa prieskumu ECB v decembri mierne stúpli po novembrovom poklese. Vývoj naznačuje, že zvýšenie úrokov a klesajúce ceny energií ešte nezmiernili obavy zo zdražovania.
Maloobchodné tržby v Česku sa vlani znížili medziročne o 3,6 %, o rok skôr stúpli o 4,4 %. V decembri klesli ôsmy mesiac za sebou a tržby za potraviny boli najnižšie od začiatku zisťovania v roku 2001. (čtk)