Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Spaľovacie autá zrejme zakážu, ale na Slovensko prichádza elektrické Porsche Cayenne
- Daňový servis: Daňové priznanie živnostníka krok za krokom
Najnovšie z témy: Investovanie a úvery
Euro vystúpilo na sedemtýždňové maximum voči doláru, rastie šiesty obchodný deň v rade. Dolár sa oslabuje po rozhodnutiach americkej, britskej či švajčiarskej centrálnej banky zvýšiť úrokové sadzby.
Platobná firma Block, ktorú vedie spoluzakladateľ Twitteru Jack Dorsey, umožňovala podľa výskumníkov z Hindenburgu podvody. Hindenburg začiatkom roka podobným spôsobom spustil prepad akcií impéria indického miliardára Gautama Adáního.
Britská centrálna banka zvýšila základný úrok o štvrť percentného bodu na 4,25 %. Je ďalšou z významných centrálnych bánk, ktoré sprísnili menovú politiku napriek turbulenciám na finančných trhoch v uplynulom období.
Švajčiarska centrálna banka zdvihla základný úrok o pol percentného bodu na 1,5 % v pokračujúcej snahe o tlmenie inflácie. Sadzby zdvihla napriek problémom banky Credit Suisse, ktoré rozkývali svetové finančné trhy.
Paríž zvyšuje náskok v súboji o najväčšiu burzu v Európe pred Londýnom. Trhová kapitalizácia parížskej burzy dosahuje 3,13 bilióna dolárov a prevyšuje londýnsky trh o 250 miliárd. Paríž sa prvý raz stal jednotkou vlani v novembri.
ECB podľa šéfky Christiny Lagardovej rázne zakročí, aby stlačila infláciu v eurozóne pod cieľové 2 %. Euro sa po jej slovách spevnilo, okolo 13.00 h stúplo voči americkej mene na päťtýždňové maximum 1,0797 dolára.