Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Eurozóna skĺzla do ľahkej recesie, ale mohlo to byť oveľa horšie
- Priemyselná produkcia na Slovensku sa vrátila k poklesu, zahraničný obchod sa udržal v pluse
- Štáty EÚ sa dohodli na migračnej reforme, krajiny sa o migrantov buď podelia, alebo pomôžu finančne. Slovensko sa zdržalo
- Český majiteľ Datartu a slovenský Nay zvažujú vytvorenie spoločného holdingu, chcú posilniť online predaj
- Cena kávy robusta stúpla najvyššie roku 2008, dôvodom sú obavy z vplyvu El Niño na úrodu
Najnovšie z témy: Firmy, Vojna na Ukrajine
Kanadský premiér Justin Trudeau prišiel na neohlásenú návštevu Kyjiva. Trudeau navštívil Ukrajinu už vlani v máji, Kanada poskytuje krajine pomoc a podporu od začiatku ruskej invázie. (reuters)
V Rusmi okupovanej ukrajinskej Zaporižskej jadrovej elektrárni odstavili posledný zo šiestich reaktorov, a to vzhľadom na záplavy, zničenú Kachovskú priehradu a pokračujúce ostreľovanie v blízkosti zariadenia.
Ruská aj ukrajinská strana sa vzájomne obviňujú z ostreľovania miest pod zničenou Kachovskou priehradou. Ruské okupačné úrady tvrdia, že jeden človek zomrel po zásahu do hotela, kde prespávali ľudia zo zaplavenej oblasti. Naopak, podľa ukrajinských úradov Rusi ostreľovali Cherson a zranili dvoch ľudí.

Vodná elektráreň Kachovka nebola prvá, ktorú na mohutnej ukrajinskej rieke Dnipro zničili vo vojne. Ešte väčšiu priehradu Dnipro dali odpáliť Sovieti v roku 1941 s cieľom, aby spomalili postup Hitlerovej armády a aby sa im nedostala do rúk. Zahynuli tisícky ľudí vrátane sovietskych vojakov, podľa historika bolo hlúpe ju takto zničiť.
Ukrajinci postúpili za deň o toľko, o koľko Rusi pri Bachmute za mesiac, vraví vojenský analytik Vladimír Bednár. „Rusi v Bachmute od rieky Bachmutka po železničnú trať, čo je asi 1700 metrov, postupovali asi jeden mesiac. Ukrajinská strana na niektorých miestach postúpila za jeden deň o 1200 metrov. Ak očakávame, že Ukrajinci postúpia o 30 či 60 kilometrov za deň, to sa nemusí naplniť.“
V Chersone je teraz každý dobrovoľníkom, vraví zo zaplaveného mesta Čech Richard Křasina, ktorý koordinuje humanitárnu pomoc. Vodu do mesta zatiaľ stíhajú dovážať. Problémom je to, že tá, ktorá priteká z priehrady, je extrémne znečistená.