Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Vláda hovorí o trojmiliardovom šetrení a pritom sľubuje, že plyn nezdražie +
- Nálada v slovenskej ekonomike sa zlepšuje, dosiahla najvyššiu úroveň od jari
- Vo veku 99 rokov zomrel americký miliardár Charlie Munger, bol pravou rukou Warrena Buffetta
- Farmári dostanú väčšinu tohtoročných priamych platieb neskôr, namiesto 90 percent im pošlú do konca roka 40 percent
Najnovšie z témy: Hegerova vláda, Vladimír Lengvarský, Zdravotníctvo
Potrebujeme nielen menovú úniu, ale aj sociálnu, hovorí lekár Christoph Zielinski, ktorý skúma rakovinu a vedie Central European Center vo Viedni. „Je neprijateľné, aby európski občania mali inú liečbu, ak žijú vo Francúzsku alebo ak žijú v Rumunsku či Bulharsku.“
Pacienti nie sú žobráci, aby prosili o niečo, čo im predĺži život, hovorí lekár Christoph Zielinski, ktorý skúma rakovinu a vedie Central European Center vo Viedni. Je podľa neho veľký rozdiel, ak sa pacient s rakovinou lieči v západnej alebo vo východnej Európe, a jeho šanca na prežitie je do veľkej miery ovplyvnená tým, v ktorej krajine žije. To je v rámci Európskej únie neprijateľné.
Aj keby na Slovensku pribudlo tisíc všeobecných lekárov, bolo by ich kam poslať, hovorí 96-ročný lekár Karol Mika, ktorý aj vo vysokom veku stále ordinuje. „Najviac ich chýba v malých mestách a v dedinách. Môže sa to skončiť veľmi zle.“
Nový Zéland napokon nezakáže fajčenie pre mladých. Nápadom sa však inšpirovali Briti. Rovnako chcú postupne zakazovať predaj cigariet tak, aby sa dnešní mladí k tomuto neduhu už nikdy nedostali. Britské zdravotníctvo však ešte viac zaťažuje iný neriešený problém – obezita.
Lekár Karol Mika, ktorý ešte aj v 96 rokoch ordinuje, počas pandémie bojoval proti hoaxom a sám sa stal obeťou jednej dezinformácie. Ktosi o ňom tvrdil, že podporuje zaručený liek proti koronavírusu a je proti očkovaniu. „Je to lož na lož. Nevedeli mi ani nacionálie poriadne vypísať a manželku Martu nazvali nejakým iným exotickým menom. Nebolo toho, kto by to dal z internetu preč,“ vraví.

Lekár Karol Mika ordinuje ešte aj v 96 rokoch a do dôchodku sa stále nechystá. „Jednoducho ma to baví, a keby som nevládal, tak nerobím. Ploty už nepreskakujeme a ako všetci, aj my máme pacientov, ktorí nám idú trošku na nervy, ale každého niekto musí liečiť,“ vraví.