Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Odtrhnuté ceny potravín robia zle aj ekonomike, ale politici by ich mali nechať tak
- Štát chystá stoeurové príspevky ľuďom s nízkym príjmom, zvýšiť sa majú aj príspevky na bývanie a v hmotnej núdzi
- Rozhodnutie o zákaze nedeľného predaja parlament odsunul na máj a jún, schválil rýchle peniaze obciam, mestám a župám
- Medziročná inflácia v eurozóne v marci klesla na ročné minimum 6,9 percenta, problémom sú stále ceny potravín
- Poľsko, Slovensko a ďalšie krajiny chcú zásah EÚ proti ukrajinskému obiliu, inak budú žiadať obnovenie ciel a kvót
Najnovšie z témy: Nemecká ekonomika, Obchod
Odbyt výrobcov áut by tento rok podľa firmy EY mohol stúpnuť o 10 % po vlaňajšom miernom poklese. Zlepšiť by sa malo zásobovanie čipmi a ďalšími vstupmi, čo by sa následne odrazilo aj na predaji.
Dánsky obchodník Flying Tiger plánuje vstúpiť do Ázie a celosvetovo viac ako zdvojnásobiť počet predajní zo súčasných 900, ktoré má zväčša v Európe. Firma ponúka širokú paletu produktov od vodných pištolí až po podložky na jogu.
Ak by v parlamente prešiel návrh zakázať nedeľný predaj, viac než potravinári by na to doplatili predajcovia módy či elektra. „Prežili sme covid, šialenú infláciu a chcú nás obmedziť v podnikaní, o ktorom v živote ani nerozmýšľali?“ pýta sa Peter Vaľo zo siete EXIsport.
Smer a Sme rodina rokovali o cenách potravín. Robert Fico a poslanec Sme rodina Jaroslav Karahuta naznačili, že môžu spolupracovať na legislatíve v parlamente. Jedným z návrhov by mohlo byť odpustenie odvodov potravinárom na šesť mesiacov.
Europarlament schválil normu, ktorá má zvýšiť bezpečnosť výrobkov predávaných na internete. Okrem iného má zrýchliť ich sťahovanie z online predaja či osobitne zlepšiť ochranu detí.
Medziročná inflácia v Nemecku sa v marci podľa metodiky EÚ zmiernila na 7,8 %, čakal sa ešte výraznejší pokles. Vo februári ceny stúpli o 9,3 %. K spomaleniu zdražovania pomohli hlavne ceny energií.