Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Spaľovacie autá zrejme zakážu, ale na Slovensko prichádza elektrické Porsche Cayenne
- Akcie Deutsche Bank klesli o desať percent, náklady na poistenie jej dlhopisov prudko vzrástli
- Volkswagen na Slovensku vyrobil opäť menej áut, udržal si však rast tržieb
- Nafta sa na Slovensku predávala najlacnejšie za viac než rok, cena Naturalu 95 bola najnižšia od polovice januára
- Daňový servis: Daňové priznanie živnostníka krok za krokom
Najnovšie z témy: Rozpočet a dlh, Samosprávy
Vláda zaplatí samosprávam 90 % výpadkov súvisiacich so zmenami zákonov, ktoré presadila, povedal dočasne poverený premiér Eduard Heger. Reagoval na slová bratislavského primátora Matúša Valla, ktorý zdôvodnil zvyšovanie mestských poplatkov krokmi vlády.
Od apríla stúpne cestovné v prímestských autobusoch v Banskobystrickom kraji. Župa sa na tom dohodla s dopravcami SAD Zvolen a SAD Lučenec. Cena lístka pre pravidelných cestujúcich s dopravnou kartou bude od apríla v priemere o 20 percent vyššia.
Väčšina štátov EÚ chce dohodnúť nové princípy fiškálnych pravidiel do konca roka, povedal grécky premiér Kyriakos Mitsotakis. Brusel ich platnosť pozastavil v roku 2020 z dôvodu pandémie, mimoriadne uvoľnenie predĺžil do konca tohto roka.
Pri vyrovnanom rozpočte by sa slovenská ekonomika v roku 2024 dostala do recesie, predpokladá Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Úroveň HDP by bola oproti základnej predikcii nižšia o 1,8 % a medziročne by klesla o 0,3 %.
Mesto Bratislava bude v tomto roku hospodáriť s rozpočtom 607,6 milióna eur. Oproti vlaňajšku je to nárast o vyše štvrtinu, minuloročný rozpočet počítal so sumou 471 miliónov eur. Materiál schválili mestskí poslanci.

Vláda si cez dlhopisy požičala výhodnejšie ako pred mesiacom, ale po problémoch bánk v USA a Európe sa zvýšila riziková prirážka, ukazuje Graf dňa. Rozdiel medzi úročením slovenských a nemeckých štátnych dlhopisov sa prehĺbil z 1 na 1,3 percentného bodu.