Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Spaľovacie autá zrejme zakážu, ale na Slovensko prichádza elektrické Porsche Cayenne
- Akcie Deutsche Bank klesli o desať percent, náklady na poistenie jej dlhopisov prudko vzrástli
- Volkswagen na Slovensku vyrobil opäť menej áut, udržal si však rast tržieb
- Nafta sa na Slovensku predávala najlacnejšie za viac než rok, cena Naturalu 95 bola najnižšia od polovice januára
- Daňový servis: Daňové priznanie živnostníka krok za krokom
Najnovšie z témy: Inflácia
Minimálna hodnota stravného lístka zrejme stúpne z 5,10 na 5,48 eura, zámer ohlásilo ministerstvo práce. Sumy sa odvíjajú od výšky cien jedál v stravovacích zariadeniach, od poslednej úpravy podľa ministerstva stúpli o sedem percent.
Ponuka na zvýšenie platov od vedenia Slovnaftu je pre nás ponižujúca, hovorili počas protestu pred areálom rafinérie zamestnanci. Manažment navrhuje zvýšenie o 10 percent, v tom sú však zarátané aj príplatky, odmeny, ba dokonca aj benefit v podobe palivových kariet. Základná mzda by mala v priemere narásť o 5 percent.

Po ECB a americkom Fede zdvihli úrokové sadzby aj centrálne banky vo Švajčiarsku a Veľkej Británii, ukazuje Graf dňa. Zvyšovanie úrokov signalizuje, že centrálni bankári považujú infláciu za väčšiu hrozbu pre ekonomiku ako problémy bankového sektora, hovoria analytici.
Britská centrálna banka zvýšila základný úrok o štvrť percentného bodu na 4,25 %. Je ďalšou z významných centrálnych bánk, ktoré sprísnili menovú politiku napriek turbulenciám na finančných trhoch v uplynulom období.
Švajčiarska centrálna banka zdvihla základný úrok o pol percentného bodu na 1,5 % v pokračujúcej snahe o tlmenie inflácie. Sadzby zdvihla napriek problémom banky Credit Suisse, ktoré rozkývali svetové finančné trhy.
Ceny ropy dnes rastú napriek správe o prekvapivom raste zásob v USA v minulom týždni. Americký dolár totiž pred koncom zasadnutia menového výboru centrálnej banky USA (Fed) oslabuje, čo podporuje dopyt po rope.