Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Odtrhnuté ceny potravín robia zle aj ekonomike, ale politici by ich mali nechať tak
- Štát chystá stoeurové príspevky ľuďom s nízkym príjmom, zvýšiť sa majú aj príspevky na bývanie a v hmotnej núdzi
- Rozhodnutie o zákaze nedeľného predaja parlament odsunul na máj a jún, schválil rýchle peniaze obciam, mestám a župám
- Medziročná inflácia v eurozóne v marci klesla na ročné minimum 6,9 percenta, problémom sú stále ceny potravín
- Poľsko, Slovensko a ďalšie krajiny chcú zásah EÚ proti ukrajinskému obiliu, inak budú žiadať obnovenie ciel a kvót
Najnovšie z témy: Ceny energií
Marec by sa mohol stať pre ropu najslabším mesiacom od novembra napriek tomu, že ceny tento týždeň stúpli. Ropa sa 20. marca prepadla na najnižšiu úroveň od roku 2021 v dôsledku krachov a problémov bánk.

Benzín a nafta na slovenských čerpacích staniciach pokračovali v zlacňovaní. Cena nafty minulý týždeň klesla na 1,524 eura za liter, naposledy bola nižšia niekoľko dní po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.
Newsfilter: Ak ľuďom rozdáte miliardy v chaose, zapamätajú si len ten chaos. „Vďaka dohode vlády s elektrárňami je Slovensko štátom, kde domácnosti na svojom účte za elektrinu v podstate nepocítia, že je tu nejaká energetická kríza. Napriek tomu sme zároveň krajinou, kde vláde nadávajú za vysoké ceny energií, hoci ich umelo drží nízko. Občania si viac ako reálny stav, ktorým je zmrazenie cien energií a miliardová podpora firmám, zapamätali týždne, keď im vláda nebola schopná dať jasný odkaz, že sa nemajú obávať.“

Ceny energií na trhu dosahujú úrovne ako pred začiatkom energetickej krízy na jeseň 2021, ukazuje Graf dňa. Elektrina s dodávkou v budúcom mesiaci stojí okolo 100 eur za megawatthodinu, plyn sa predáva pod 40 eur. Môže za to najmä počasie, vďaka nemu by mali ceny klesať do leta.
Najväčší nezávislý obchodník s komoditami Vitol vlani prudko zvýšil čistý zisk na 15 miliárd dolárov. Podľa denníka Financial Times je to oveľa viac, než zarobila konkurencia. O Vitole píše ako o jednom z najväčších víťazov energetickej krízy.
Zlacnenú elektrinu budú môcť po novom získať aj podniky a verejná správa, dohodli sa na tom ministerstvo hospodárstva a Slovenské elektrárne. Jej cena bude približne dvojnásobná oproti tej, ktorú elektrárne dodávajú domácnostiam, ale každoročne sa bude prehodnocovať. Podmienkou jej získania bude uzatvorenie štvorročného kontraktu na obdobie rokov 2024 až 2027.