Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Odtrhnuté ceny potravín robia zle aj ekonomike, ale politici by ich mali nechať tak
- Štát chystá stoeurové príspevky ľuďom s nízkym príjmom, zvýšiť sa majú aj príspevky na bývanie a v hmotnej núdzi
- Rozhodnutie o zákaze nedeľného predaja parlament odsunul na máj a jún, schválil rýchle peniaze obciam, mestám a župám
- Medziročná inflácia v eurozóne v marci klesla na ročné minimum 6,9 percenta, problémom sú stále ceny potravín
- Poľsko, Slovensko a ďalšie krajiny chcú zásah EÚ proti ukrajinskému obiliu, inak budú žiadať obnovenie ciel a kvót
Najnovšie z témy: Graf dňa, Inflácia
Britskí farmári varujú, že nedostatok čerstvej zeleniny sa v krajine môže stať bežnejším javom. Domácu produkciu zasiahli prudko rastúce náklady a nepredvídateľné počasie, výrazne menej sa dováža aj zo zahraničia.

Rast cien v eurozóne sa v marci prudko spomalil na 6,9 percenta ročne, ale jadrová inflácia, na ktorú sa sústreďuje Európska centrálna banka, vystúpila na nový rekord, ukazuje Graf dňa. Znamená to ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb, hovoria analytici.
Najnižšiu cenu v tendri o výstavbu ďalšieho úseku prešovského obchvatu ponúkla Eurovia – 338 miliónov eur. Desaťkilometrový úsek nadviaže na prvú, štvorkilometrovú etapu R4, ktorá sa už stavia.
Hlas označil ohlásený jednorazový protiinflačný príspevok 100 eur za príliš nízky. Kritizuje, že sa k nemu dostane primálo ľudí a o peniaze bude treba žiadať. Príspevok by sa mal vyplácať v máji, základnou podmienkou je nízky príjem.
Štát chystá stoeurové príspevky ľuďom, ktorí dosiaľ nedostali inú protiinflačnú pomoc. Minister práce Milan Krajniak očakáva, že by sa mohli vyplácať v máji, dostalo by ich 50-tisíc ľudí, ktorí majú príjem do 1,81-násobku životného minima, čo je 424 eur.
Inflácia v Poľsku sa v marci spomalila na 16,2 percenta medziročne, analytici však čakali výraznejší pokles. Najviac zdraželi potraviny a energie. Vo februári bola inflácia 18,4 percenta.