Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Na Slovensku sme bohatí paradoxne najmä vďaka dlhom
- Prezident Joe Biden a Kevin McCarthy sa dohodli na zvýšení dlhového stropu USA, niektorí republikáni sú však nespokojní
- Rizikom pre finančnú stabilitu sú aj administratívne budovy či nákupné centrá, varuje NBS
Najnovšie z témy: Ceny energií, Ján Budaj, Životné prostredie
Nemecké solárne panely v nedeľu vyprodukovali rekordné množstvo slnečnej energie, ich výkon podľa údajov burzy EEX dosiahol 40,9 gigawattu. Nemecko je už v súčasnosti európskym lídrom v obnoviteľnej energii.
Zuzana Čaputová vetovala zmenu zákonov v oblasti ochrany životného prostredia v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy. Prezidentka sa domnieva, že schválený zákon „ide proti európskej legislatíve i judikatúre a nastaveným štandardom v oblasti ochrany životného prostredia“.
Košická tepláreň sa druhý rok v rade nechystá v lete plošne vypnúť dodávky teplej vody a tepla. V minulosti letné odstávky trvali dva týždne, neskôr tri až štyri dni. Tento rok nevylučujú len čiastočné odstávky v niektorých lokalitách.
Rakúska vláda zvažuje obmedzenie alebo postupné zrušenie dotácií na ceny elektriny. Za ich zníženie o polovicu sa vyslovil šéf inštitútu WIFO Gabriel Felbermayr, podľa ktorého by tento krok podporil súťaž na trhu a znížil cenovú hladinu.
Občania Liptovského Jána žiadajú obec, aby zabránila výstavbe dinoparku spoločnosti DinoPark Liptovský Ján. Petíciu podpísalo zatiaľ viac ako 4300 ľudí. Zároveň aj s lokálnymi aktivistami požadujú, aby obec aj urbár, ktorý už pozemky prenajal, takéto investičné zámery prediskutovali s verejnosťou.
Veľkoobchodné ceny plynu pre európsky trh pokračujú v poklese na nové dvojročné minimá. Mohlo by to priniesť úľavu spotrebiteľom a podnikom, ktorí vlani platili vysoké účty za energie.