Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Odtrhnuté ceny potravín robia zle aj ekonomike, ale politici by ich mali nechať tak
- Štát chystá stoeurové príspevky ľuďom s nízkym príjmom, zvýšiť sa majú aj príspevky na bývanie a v hmotnej núdzi
- Rozhodnutie o zákaze nedeľného predaja parlament odsunul na máj a jún, schválil rýchle peniaze obciam, mestám a župám
- Medziročná inflácia v eurozóne v marci klesla na ročné minimum 6,9 percenta, problémom sú stále ceny potravín
- Poľsko, Slovensko a ďalšie krajiny chcú zásah EÚ proti ukrajinskému obiliu, inak budú žiadať obnovenie ciel a kvót
Najnovšie z témy: Graf dňa

Rast cien v eurozóne sa v marci prudko spomalil na 6,9 percenta ročne, ale jadrová inflácia, na ktorú sa sústreďuje Európska centrálna banka, vystúpila na nový rekord, ukazuje Graf dňa. Znamená to ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb, hovoria analytici.

Benzín a nafta na slovenských čerpacích staniciach pokračovali v zlacňovaní. Cena nafty minulý týždeň klesla na 1,524 eura za liter, naposledy bola nižšia niekoľko dní po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Ceny energií na trhu dosahujú úrovne ako pred začiatkom energetickej krízy na jeseň 2021, ukazuje Graf dňa. Elektrina s dodávkou v budúcom mesiaci stojí okolo 100 eur za megawatthodinu, plyn sa predáva pod 40 eur. Môže za to najmä počasie, vďaka nemu by mali ceny klesať do leta.

Zdražovanie potravín vyvrcholí v prvom štvrťroku 2023, potom by ich ceny mali začať kopírovať zlacnenie poľnohospodárskych komodít na svetových trhoch, ukazuje Graf dňa z odhadov NBS. Drahšie potraviny prispeli k tomu, že centrálna banka v stredu mierne zvýšila prognózu priemernej inflácie v tomto roku na 10,5 % z pôvodných 10 %.

Obavy finančných trhov z bankovej krízy ustúpili, čo pomohlo euru vrátiť sa k predošlému rastu, ukazuje Graf dňa. Európskej mene pomáha, že v eurozóne sa počíta s prudším zvyšovaním úrokov ako v USA, podľa ING sa môže euro čoskoro posilniť na úroveň 1,10 dolára.

Podľa často citovaného rebríčka životnej úrovne sa Slovensko priemeru EÚ vzďaľuje a predbehlo ho už aj Rumunsko, no podľa iných ukazovateľov sa k bohatším členom bloku stále približuje, ukazuje Graf dňa. Údaje Eurostatu však majú pre metodické problémy „malú výpovednú hodnotu“, za vykazovaným slabým výkonom slovenskej ekonomiky je nadhodnotenie cien, hovoria vládni analytici.