Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: EÚ sa blíži k dohode o útlme spaľovacích motorov
- Štáty EÚ schválili pravidlá na ukončenie predaja áut na benzín a naftu v roku 2035, proti bolo Taliansko a Poľsko
- Elektrina domácnostiam nemá zdražieť ani na budúci rok, odsúhlasila vláda
- O bankovom odvode budú poslanci rozhodovať zrejme až v júni, návrh opäť odsunuli
- Daňový servis: Daňové priznanie živnostníka krok za krokom
Najnovšie z témy: Graf dňa, Priemysel

Rast cien priemyselných výrobcov na Slovensku sa vo februári spomalil, stále si však drží dvojciferné tempo aj pre domáci trh, aj pre export. Podobne sa zbrzdili aj ceny poľnohospodárskych výrobkov.

Podľa často citovaného rebríčka životnej úrovne sa Slovensko priemeru EÚ vzďaľuje a predbehlo ho už aj Rumunsko, no podľa iných ukazovateľov sa k bohatším členom bloku stále približuje, ukazuje Graf dňa. Údaje Eurostatu však majú pre metodické problémy „malú výpovednú hodnotu“, za vykazovaným slabým výkonom slovenskej ekonomiky je nadhodnotenie cien, hovoria vládni analytici.

Akcie Deutsche Bank v piatok klesli až o 15 percent a napokon skončili obchodovanie s 8,5-percentnou stratou, ukazuje Graf dňa. Na európske akciové trhy sa vrátil strach z eskalácie bankovej krízy len necelý týždeň po tom, ako švajčiarski regulátori vyriešili problémy bankovej legendy Credit Suisse jej núteným predajom najväčšiemu domácemu rivalovi.
Ponuka na zvýšenie platov od vedenia Slovnaftu je pre nás ponižujúca, hovorili počas protestu pred areálom rafinérie zamestnanci. Manažment navrhuje zvýšenie o 10 percent, v tom sú však zarátané aj príplatky, odmeny, ba dokonca aj benefit v podobe palivových kariet. Základná mzda by mala v priemere narásť o 5 percent.

Po ECB a americkom Fede zdvihli úrokové sadzby aj centrálne banky vo Švajčiarsku a Veľkej Británii, ukazuje Graf dňa. Zvyšovanie úrokov signalizuje, že centrálni bankári považujú infláciu za väčšiu hrozbu pre ekonomiku ako problémy bankového sektora, hovoria analytici.

Bez utečencov z Ukrajiny by zamestnanosť na Slovensku už klesala, ukazuje Graf dňa z údajov Inštitútu finančnej politiky (IFP). V posledných mesiacoch čoraz viac miest obsadzujú aj iní cudzinci s pracovným povolením, zatiaľ čo Slováci rast zamestnanosti, naopak, brzdia.