Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Vláda hovorí o trojmiliardovom šetrení a pritom sľubuje, že plyn nezdražie +
- Kabinet predstavil daňové bonusy na nárast splátok hypoték, na budúci rok má pomoc stáť takmer 90 miliónov eur
- Vláda urobila rošády štátnych tajomníkov, chce tiež rozšíriť zákaz dovozu agrokomodít z Ukrajiny
- Farmári dostanú väčšinu tohtoročných priamych platieb neskôr, namiesto 90 percent im pošlú do konca roka 40 percent
- Rakúsky developer Signa vyhlásil platobnú neschopnosť, ide o zatiaľ najväčšiu obeť upadajúceho trhu s nehnuteľnosťami v Európe
Najnovšie z témy: Hegerova vláda, Plán obnovy EÚ, Vladimír Lengvarský, Zdravotníctvo
Každé 13. dieťa sa na Slovensku narodí predčasne. Zisťovali sme, aké sú najčastejšie dôvody predčasných pôrodov, čo môže za ich nárast, či sa dá odhaliť riziko predčasného pôrodu a čo prežívajú rodičia predčasne narodených detí.
Vláda sa dohodla, že pošle na Ukrajinu vyradené sanitky. Konkrétne ide o 16 sanitiek z bratislavskej záchrannej služby. Neskôr by mali poslať ešte osem sanitiek z košickej štátnej záchranky.
Počet predčasných pôrodov za posledných 15 rokov stúpol o tretinu. Podľa gynekológa Jozefa Záhumenského je za tým zvyšujúci sa vek rodičiek, ale aj čoraz častejšia obezita. Zároveň narastá počet rizikovo tehotných žien, ktoré by v minulosti vôbec nedonosili dieťa do termínu životaschopnosti.
Potrebujeme nielen menovú úniu, ale aj sociálnu, hovorí lekár Christoph Zielinski, ktorý skúma rakovinu a vedie Central European Center vo Viedni. „Je neprijateľné, aby európski občania mali inú liečbu, ak žijú vo Francúzsku alebo ak žijú v Rumunsku či Bulharsku.“
Pacienti nie sú žobráci, aby prosili o niečo, čo im predĺži život, hovorí lekár Christoph Zielinski, ktorý skúma rakovinu a vedie Central European Center vo Viedni. Je podľa neho veľký rozdiel, ak sa pacient s rakovinou lieči v západnej alebo vo východnej Európe, a jeho šanca na prežitie je do veľkej miery ovplyvnená tým, v ktorej krajine žije. To je v rámci Európskej únie neprijateľné.
Aj keby na Slovensku pribudlo tisíc všeobecných lekárov, bolo by ich kam poslať, hovorí 96-ročný lekár Karol Mika, ktorý aj vo vysokom veku stále ordinuje. „Najviac ich chýba v malých mestách a v dedinách. Môže sa to skončiť veľmi zle.“