Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Odtrhnuté ceny potravín robia zle aj ekonomike, ale politici by ich mali nechať tak
- Štát chystá stoeurové príspevky ľuďom s nízkym príjmom, zvýšiť sa majú aj príspevky na bývanie a v hmotnej núdzi
- Rozhodnutie o zákaze nedeľného predaja parlament odsunul na máj a jún, schválil rýchle peniaze obciam, mestám a župám
- Medziročná inflácia v eurozóne v marci klesla na ročné minimum 6,9 percenta, problémom sú stále ceny potravín
- Poľsko, Slovensko a ďalšie krajiny chcú zásah EÚ proti ukrajinskému obiliu, inak budú žiadať obnovenie ciel a kvót
Najnovšie z témy: Banky a poisťovne, Graf dňa

Rast cien v eurozóne sa v marci prudko spomalil na 6,9 percenta ročne, ale jadrová inflácia, na ktorú sa sústreďuje Európska centrálna banka, vystúpila na nový rekord, ukazuje Graf dňa. Znamená to ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb, hovoria analytici.
Druhá najväčšia správcovská spoločnosť na Slovensku Asset Management Slovenskej sporiteľne zanikne. Zlúči sa s materskou spoločnosťou Erste Asset Management s rakúskou licenciou.

Benzín a nafta na slovenských čerpacích staniciach pokračovali v zlacňovaní. Cena nafty minulý týždeň klesla na 1,524 eura za liter, naposledy bola nižšia niekoľko dní po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.
Svetová banka predstavila očakávaný plán reforiem. Chce zvýšiť ročný objem úverov pre krajiny so strednými príjmami na boj proti zmene klímy a s ďalšími globálnymi krízami o päť miliárd dolárov.

Ceny energií na trhu dosahujú úrovne ako pred začiatkom energetickej krízy na jeseň 2021, ukazuje Graf dňa. Elektrina s dodávkou v budúcom mesiaci stojí okolo 100 eur za megawatthodinu, plyn sa predáva pod 40 eur. Môže za to najmä počasie, vďaka nemu by mali ceny klesať do leta.
Hypotéky zdražejú na 4,5 percenta a na tejto úrovni zostanú aspoň do roku 2025, prognózuje NBS. Dovtedy dostane novú, výrazne vyššiu úrokovú sadzbu polovica existujúcich hypoték.