Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Na Slovensku sme bohatí paradoxne najmä vďaka dlhom
- Rizikom pre finančnú stabilitu sú aj administratívne budovy či nákupné centrá, varuje NBS
- Prezident Joe Biden a Kevin McCarthy sa dohodli na zvýšení dlhového stropu USA, niektorí republikáni sú však nespokojní
- Turecká líra padla na ďalšie rekordné minimum, klesá po Erdoğanovom volebnom víťazstve
Najnovšie z témy: Investovanie a úvery, Rozpočet a dlh
Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis vyhral voľby, lebo ľudia ocenili jeho kompetentné riadenie ekonomiky, píše v komentári Vladimír Vaňo. Hodnota gréckych akcií za rok vzrástla o 40 percent, udržateľnosť verejného dlhu je lepšia ako v Taliansku a nezamestnanosť výrazne klesla.
Mamy, ktorá z vás ešte skočí Matovičovi na lep? pýta sa Ivan Štulajter. „Len málokto dokáže tak efektívne prepojiť svoje politické ciele s verejnými zdrojmi ako predseda OĽaNO.“
Turecká mena sa dostala na ďalšie rekordné minimum voči doláru, spadla na 20,065 líry za dolár. Trh reaguje na volebné víťazstvo doterajšieho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Administratívne budovy či nákupné centrá sú po zvýšení úrokových sadzieb novým rizikom pre finančnú stabilitu na Slovensku, hovorí NBS v najnovšej správe o finančnej stabilite. Rizikom sú nielen pre banky, ktoré ich financujú, ale aj pre realitné podielové fondy, ktoré obľubujú slovenskí investori.
Single zamestnanec potrebuje na hypotéku s úrokovou sadzbou 4 percentá a výškou 80-tisíc eur čistý príjem 1 040 eur, manželská dvojica čistý príjem 1 200 eur, hovorí hypotekárny špecialista Marián Búlik. Pri živnostníkoch sa banky výrazne líšia v tom, akú časť obratu akceptujú ako príjem.
Júlové zvýšenie dôchodkov si podľa rozpočtovej rady vyžiada tento rok 420 miliónov eur. V ďalších rokoch štát neušetrí 120 až 150 miliónov eur, ktoré by získal vďaka februárovej zmene dôchodkov, keď poslanci omylom zvyšovanie penzií spomalili.