Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Na Slovensku sme bohatí paradoxne najmä vďaka dlhom
- Rizikom pre finančnú stabilitu sú aj administratívne budovy či nákupné centrá, varuje NBS
- Prezident Joe Biden a Kevin McCarthy sa dohodli na zvýšení dlhového stropu USA, niektorí republikáni sú však nespokojní
- Turecká líra padla na ďalšie rekordné minimum, klesá po Erdoğanovom volebnom víťazstve
Najnovšie z témy: Inflácia

Slovenským firmám sa v priemere darí kompenzovať rastúce náklady zvýšením tržieb, ukazuje Graf dňa z údajov NBS. Podnikový sektor je tak napriek extrémnej inflácii a prudkému rastu úrokových sadzieb v dobrej finančnej kondícii, hovorí centrálna banka.
Na Slovensku strávia podniky zabezpečovaním úhrad oneskorených faktúr v priemere 77 dní, čo zodpovedá asi 30 % ročného pracovného času. Podľa prieskumu European Payment Report 2023 na to každý minie priemerne 4 786 eur ročne, celkovo prichádza hospodárstvo krajiny až o 2,5 miliardy eur ročne.
Poľská vláda chce v budúcom roku pre vysokú infláciu dvakrát zvýšiť minimálnu mzdu, rovnako ako urobila tento rok. Mala by dosiahnuť vyše 4 200 zlotých, teda asi 927 eur. Na jeseň budú v krajine parlamentné voľby.
Brexit podľa výskumníkov výrazne prispel k vyšším cenám potravín v Británii. Od decembra 2019, teda tesne predtým, ako formálne opustila EÚ, do marca 2023 stúpli o takmer 25 percentuálnych bodov. Centre for Economic Performance vypočítalo, že bez brexitu by bol údaj o osem bodov nižší. (bloomberg)
Najväčší inflačný šok máme za sebou, cenové tlaky sa budú pravdepodobne ďalej zvoľňovať, reagoval analytik ČSOB Marek Gábriš na dnešné údaje o výrobnej inflácii. Tá sa v apríli po prvý raz od decembra 2021 zvoľnila pod 15 percent.
Britský minister financií Jeremy Hunt súhlasí s ďalším zvyšovaním úrokov aj za cenu hospodárskej recesie. Podľa neho je potlačenie inflácie jedinou cestou k udržateľnému rastu ekonomiky. Inflácia v Británii v apríli klesla na 8,7 %. (ft, e)