Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Eurozóna skĺzla do ľahkej recesie, ale mohlo to byť oveľa horšie
- Priemyselná produkcia na Slovensku sa vrátila k poklesu, zahraničný obchod sa udržal v pluse
- Štáty EÚ sa dohodli na migračnej reforme, krajiny sa o migrantov buď podelia, alebo pomôžu finančne. Slovensko sa zdržalo
- Český majiteľ Datartu a slovenský Nay zvažujú vytvorenie spoločného holdingu, chcú posilniť online predaj
- Cena kávy robusta stúpla najvyššie roku 2008, dôvodom sú obavy z vplyvu El Niño na úrodu
Najnovšie z témy: Inflácia, Nemecká ekonomika
Americké akcie dnes vyskočili na nové tohtoročné maximá. Dôvodom bola dohoda medzi automobilkami Tesla a General Motors v oblasti elektromobility aj očakávania, že Fed už budúci týždeň nezvýši základné úrokové sadzby.
Ruská centrálna banka podľa očakávaní ponechala základný úrok na 7,5 %. Naznačila možnosť zvýšenia sadzieb na nasledujúcich zasadnutiach, keďže inflačné riziká podľa nej stúpajú.
Minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš nenavrhne cenovú reguláciu potravín, zvažujú pomoc najohrozenejším ľuďom. Bude o nej rozhodovať vláda a ministerstvo práce určí prijímateľov.
Výrobné ceny v Číne sa v máji prepadli najvýraznejšie za viac ako sedem rokov, medziročne klesli o 4,6 %. Na vine je najmä slabý dopyt, ktorý zaťažuje výrobný sektor a komplikuje vyhliadky na výraznejšie hospodárske oživenie.
Medzinárodný menový fond vyzval americký Fed a ďalšie centrálne banky, aby pokračovali v sprísňovaní menovej politiky a zostali ostražité v boji proti vysokej inflácii. Hovorkyňa MMF uviedla, že aj keď sa tempo rastu inflácie v USA spomalilo, stále zostáva vysoké a predstavuje problém.
Nemecko vlani čelilo rekordnému nedostatku ítečkárov, ukázala štúdia Inštitútu nemeckého hospodárstva. Podľa nej bolo v odvetví v priemere voľných takmer 68-tisíc miest. Je to najviac od roku 2010, odkedy začal inštitút dáta sledovať.