Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Z eurofondov neprepadnú miliardy, ak budeme mať šťastie, budú to „iba“ stovky miliónov
- Eurozóna sa prepadla do recesie, ekonomika klesla v prvom štvrťroku o 0,1 percenta, ukázali revidované dáta
- Slovensko dostane od Nemecka dva systémy protivzdušnej obrany Mantis, obe krajiny už podpísali darovaciu zmluvu
- Nemecko v tichosti ustupuje od cieľa mať do roku 2030 milión verejných nabíjačiek pre elektromobily, ľudia preferujú domáce nabíjanie
Najnovšie z témy: Hegerova vláda, Životné prostredie
Zelený newsfilter: Ukrajinci hovoria o najhoršej ekologickej katastrofe od Černobyľa
- Rakúšania majú jedenásť spaľovní, my len dve. Tak prečo by to malo stačiť?
- Zavrite okná a ostaňte doma, hovoria Newyorčanom
- Na záchranu arktických ľadovcov je už neskoro
Lesníci navrhujú, aby bolo 10 % slovenských lesov v bezzásahovom režime, ochranári súhlasia. Ďalších 10 % majú podľa ich predstáv tvoriť plantáže rýchlorastúcich drevín a na zvyšných 80 % by sa hospodárilo prírode blízkymi spôsobmi.
Živnostníci aj podniky budú môcť vďaka novému programu Zelená podnikom čerpať dotácie na tepelné čerpadlá, solárne kolektory, fotovoltiku či veterné turbíny. Agentúra SIEA pod ministerstvom hospodárstva podporí okolo 900 firiem. Maximálny príspevok na jednu má byť 50-tisíc eur.
Veterná energia sa v 1. štvrťroku v Nemecku vrátila na prvé miesto medzi zdrojmi, vyrobila sa z nej takmer tretina elektriny. Naposledy boli veterné elektrárne na vedúcej pozícii v 2. kvartáli 2020.

Ukrajinci po zničení Kachovskej priehrady hovoria o ekologickej katastrofe, podľa experta však samotná záplava nie je problémom. Problém spočíva v tom, že sa môže dostať na miesta, kde sa „sa s tým nepočítalo“, a vyplaviť skládky, fabriky či družstvá.
Japonsko investuje z dôvodu dekarbonizácie 100 miliárd eur do zvýšenia dodávok vodíka, ktorý má v krajine zohrávať kľúčovú rolu v prechode na čistejšiu ekonomiku. Nulové emisie skleníkových plynov chce dosiahnuť do roku 2050.