Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Eurozóna skĺzla do ľahkej recesie, ale mohlo to byť oveľa horšie
- Priemyselná produkcia na Slovensku sa vrátila k poklesu, zahraničný obchod sa udržal v pluse
- Štáty EÚ sa dohodli na migračnej reforme, krajiny sa o migrantov buď podelia, alebo pomôžu finančne. Slovensko sa zdržalo
- Český majiteľ Datartu a slovenský Nay zvažujú vytvorenie spoločného holdingu, chcú posilniť online predaj
- Cena kávy robusta stúpla najvyššie roku 2008, dôvodom sú obavy z vplyvu El Niño na úrodu
Najnovšie z témy: Automobilový priemysel, Ceny energií, Eduard Heger, Európska únia, Klimatická kríza
Španielsko zdvojnásobilo nákupy ropy z Latinskej Ameriky, aby nahradilo výpadok dodávok z Ruska. Od januára do apríla dovoz spoza Atlantiku pokrýval takmer polovicu španielskych potrieb.
Greta Thunbergová oznámila, že ukončila strednú školu, a tým aj svoje školské štrajky za klímu, ktoré začala v roku 2018 pred švédskym parlamentom. Ekologická aktivistka však chce v pravidelných piatkových protestoch pokračovať, aj keď inou formou.
Slovenská priemyselná produkcia podľa ekonómov v apríli zaostala za očakávaniami. Analytik Ľubomír Koršňák upozornil, že medzimesačne pomerne významne klesol aj automobilový priemysel, hoci medziročne vzrástol.
Obchádzanie sankcií uvalených na Rusko by sa malo stať trestným činom postihovaným podobne vo všetkých krajinách EÚ. Zhodli sa na tom ministri spravodlivosti členských štátov, ktorí podporili normu navrhnutú vlani eurokomisiou.
Británia má plán na zrušenie mimoriadnej dane pre producentov ropy a plynu. Jednou z podmienok je, že cena ropy Brent sa zníži na alebo pod 71,4 dolára za barel aspoň na šesť mesiacov. Daň by po zrušení prirážky klesla na 40 %. (reuters)
Dopyt priemyselných podnikov v najväčších európskych krajinách po plyne klesá napriek jeho nižším cenám. Agentúra Bloomberg to vysvetľuje spomalením ekonomiky a orientáciou zákazníkov na obnoviteľné zdroje energie.