Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Povolebný pokoj na finančných trhoch neznamená, že Ficovi sa prepečie ďalšie rozhadzovanie
- Česko, Rakúsko a Poľsko zavedú Slovensku od stredy náhodné hraničné kontroly, potrvajú desať dní
- Ústavný súd rozhodol, že povinné tresty prepadnutia majetku sú protiústavné, verdikt zverejnil až po voľbách
- Cena plynu pre európsky trh pokračuje v poklese, dostala sa pod 37 eur pre slabý dopyt a rast dodávok z Nórska
- V Rimavskej Sobote sa začali stavebné práce na novom priemyselnom parku pre nemeckú Winkelmann Group. V závode budú vyrábať zásobníky teplej vody, najmä pre tepelné čerpadlá.
Najnovšie z témy: Verejné obstarávanie
Úrad pre verejné obstarávanie chce navrhnúť, aby využívanie odborného garanta v tendroch bolo dobrovoľné aj po roku 2024. V súčasnosti zákon počíta s tým, že od 31. marca budúceho roka to bude pre obstarávateľov povinnosť.
Zrušenie Úradu pre verejné obstarávanie by zvýšilo riziko korupcie pri štátnych nákupoch, varovala Nadácia Zastavme korupciu. S témou možnosti zrušiť úrad prišiel minulý týždeň Robert Fico, ktorý žiadal veľké štátne investície.
Česká firma SPM chce žalovať štát pre porušenie zmluvy na výrobu ešpézetiek. Spoločnosť vyhrala tender, no tabuľky dodávala iba rok. Ministerstvo vnútra zmluvu predčasne ukončilo a výrobu zverilo firme, ktorá spadá pod rezort.
Polícia zastavila trestné stíhanie v takzvaných „skriňových“ prípadoch, hovorí predseda Úradu pre verejné obstarávanie Peter Kubovič. Ide o kauzu, ktorú otvorilo bývalé vedenie ÚVO, keď sa na úrade našli desiatky spisov, ktoré sa neriešili. Úrad teraz pripravuje podanie sťažnosti, hovorí Kubovič.
Personálne výmeny na Úrade pre verejné obstarávanie neboli drakonické, ako to naznačujú mimovládky, tvrdí jeho predseda Peter Kubovič. Pripomína, že verejné obstarávanie na Slovensku nefunguje dobre, podľa štatistík Európskej komisie sme poslední vo všetkých hodnotených rebríčkoch a „s niektorými ľuďmi sme sa nezhodli na videní sveta“.
Zatiaľ čo v Bratislave poľského výrobcu električiek Pesa z dvoch súťaží vylúčili, v Košiciach ho trikrát uprednostnili. Skončilo sa to fiaskom, keď mesto nevyužilo 25 miliónov eur od EÚ na nákup 30 električiek. Súťaž zastavili pre porušenia zákona.