Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Koniec zábavy. Po voľbách sa budú hľadať 2,4 miliardy eur
- Nemocnica Rázsochy sa z plánu obnovy financovať nebude, podľa ministra Palkoviča je problémom projektová dokumentácia
- Ceny benzínu na slovenských čerpačkách opäť vzrástli, cena za liter sa zvýšila v priemere o 2,4 centa
- Svetové ceny potravín klesli na dvojročné minimum, nižšie ceny rastlinných olejov, obilnín a mliečnych výrobkov prevážili nad rastom cien cukru a mäsa
- Dohodu o pozastavení dlhového stropu v USA schválil aj senát, bez zákona by vláda nedokázala splatiť záväzky
Najnovšie z témy: Hegerova vláda, Plán obnovy EÚ, Školstvo
Na učebnice pôjde najmenej peňazí za posledné roky, upozorňuje Školský týždeň. Pre prváčky a prvákov budú môcť školy nakupovať učebnice len za 15 eur a pre všetky vyššie ročníky na základných školách za 7,50 eura. Stredné školy dostanú na jedného žiaka či žiačku 6 eur.
Minister školstva Daniel Bútora po afére okolo učiteľa Milana Laurinca z Občianskeho tribunálu povedal, že štát nemá veľa možností, ako podobné prípady riešiť. V niektorých krajoch je už teraz nedostatok učiteľov, takže školy spolupracujú aj s antivaxermi či priaznivcami Putina. „Nečakajme, že príde nejaká zázračná regulácia z ministerstva,“ dodal.
Bol to dobrý plán, ale nie všetko sa podarí podľa plánu, reaguje Eduard Heger na zrušenie stavby nemocnice Rázsochy z plánu obnovy. Expremiér ešte v apríli tvrdil, že sa nemocnica stihne postaviť.
Nová nemocnica v Martine bude o peniaze z plánu obnovy súťažiť s viacerými projektmi: Banská Bystrica-juh, Banská Bystrica-sever, Trnava, Národný ústav detských chorôb v Bratislave a detské nemocnice v Košiciach a Prešove. „Prichádzame v momente, keď je ešte možné presmerovať peniaze na iné projekty,“ povedala podpredsedníčka vlády Lívia Vašáková.
Medzi slovenskými učiteľmi sú aj antivaxeri či priaznivci Putina. Člen maturitnej komisie z Občianskeho tribunálu je len najvypuklejší prípad. Školy často nevedia, čo s nimi; zákony dezinformácie nepostihujú. Učiteľom môžu len dohovoriť, aj to nezriedka až vtedy, ak príde podnet od rodiča.
Zuzana Čaputová vetovala zákon, ktorý zavádza na školách tretiu hodinu telocviku od 1. septembra tohto roka. Prezidentka upozorňuje na viacero problémov, ktoré by na základe prijatého zákona školám vznikli, a navrhuje posunúť účinnosť zákona na 1. september 2025.