Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Povolebný pokoj na finančných trhoch neznamená, že Ficovi sa prepečie ďalšie rozhadzovanie
- Česko, Rakúsko a Poľsko zavedú Slovensku od stredy náhodné hraničné kontroly, potrvajú desať dní
- Ústavný súd rozhodol, že povinné tresty prepadnutia majetku sú protiústavné, verdikt zverejnil až po voľbách
- Cena plynu pre európsky trh pokračuje v poklese, dostala sa pod 37 eur pre slabý dopyt a rast dodávok z Nórska
- V Rimavskej Sobote sa začali stavebné práce na novom priemyselnom parku pre nemeckú Winkelmann Group. V závode budú vyrábať zásobníky teplej vody, najmä pre tepelné čerpadlá.
Najnovšie z témy: Odpad
Strany v odpadovom hospodárstve sľubujú pred voľbami hlavne menej skládkovania. KDH podporuje využitie komunálneho odpadu na palivo pre cementárne, PS chce zlepšiť zber biologického odpadu a podporiť budovanie kompostární. (euractiv)
Analýza, ktorá spochybňuje dôvody na výstavbu siedmich nových spaľovní, je utopistická, tvrdí Zväz odpadového priemyslu. Obsahuje vraj chyby a nepresnosti. Zväz takisto tvrdí, že ministerstvo životného prostredia preceňuje prínos dodatočného vytrieďovania a úpravy odpadu z čiernych kontajnerov.
Zo skládky v Nedožeroch-Brezanoch v okrese Prievidza odviezli špecialisti ďalších 36 nádob s rádioaktívnym materiálom neznámeho pôvodu. Rádioaktívny materiál bol v pevnom skupenstve vo forme tabliet a prášku.

Nové spaľovne, ktoré plánujú stavať investori po Slovensku, sú zbytočne veľké a väčšinu nebudeme potrebovať, vyplýva z analýzy Inštitútu environmentálnej politiky. Ak by sa postavili, hrozí, že Slovensko sa stane závislé od produkcie a dovozu odpadu. Spaľovne produkujú aj nemalé skleníkové plyny.
Juhoslovenský kovošrot Ferozmat trade v rukách maďarského podnikateľa Ferenca Adanká rozbieha aj chemickú výrobu. Z recyklovanej medi chce vyrábať modrú skalicu na ochranu polí a viníc pred škodcami. Pri Komárne postaví elektrické taviace pece aj chemickú prevádzku.
Slovensku hrozí nesplnenie cieľov navýšenia recyklácie na 65 percent a zníženia skládkovania na maximálne 10 percent komunálnych odpadov do roku 2035. Napriek významnému zlepšeniu odpadového hospodárstva v ostatných rokoch tak naďalej zaostávame za väčšinou krajín EÚ.