Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Na Slovensku sme bohatí paradoxne najmä vďaka dlhom
- Rizikom pre finančnú stabilitu sú aj administratívne budovy či nákupné centrá, varuje NBS
- Prezident Joe Biden a Kevin McCarthy sa dohodli na zvýšení dlhového stropu USA, niektorí republikáni sú však nespokojní
- Turecká líra padla na ďalšie rekordné minimum, klesá po Erdoğanovom volebnom víťazstve
Najnovšie z témy: Investovanie a úvery
Turecká mena sa dostala na ďalšie rekordné minimum voči doláru, spadla na 20,065 líry za dolár. Trh reaguje na volebné víťazstvo doterajšieho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Administratívne budovy či nákupné centrá sú po zvýšení úrokových sadzieb novým rizikom pre finančnú stabilitu na Slovensku, hovorí NBS v najnovšej správe o finančnej stabilite. Rizikom sú nielen pre banky, ktoré ich financujú, ale aj pre realitné podielové fondy, ktoré obľubujú slovenskí investori.
Single zamestnanec potrebuje na hypotéku s úrokovou sadzbou 4 percentá a výškou 80-tisíc eur čistý príjem 1 040 eur, manželská dvojica čistý príjem 1 200 eur, hovorí hypotekárny špecialista Marián Búlik. Pri živnostníkoch sa banky výrazne líšia v tom, akú časť obratu akceptujú ako príjem.
Niektoré banky pri žiadosti o hypotéku uznajú aj príjem z prenájmu nehnuteľností, no len do výšky 50 až 60 percent, v niektorých prípadoch aj diéty vyplácané na účet, aj niektoré formy dôchodkov. Úspory na investičných účtoch však nie, hovorí Matej Dobiš z Finančného kompasu.

Slováci v posledných rokoch zbohatli vďaka rastu cien nehnuteľností, čisté bohatstvo mladých ľudí narástlo najviac, ukazuje Graf dňa zo zisťovania o financiách a spotrebe domácností. Za tri roky sa viac než zdvojnásobilo.
Traja odborníci vysvetľujú, koľko musíte zarobiť, ak chcete získať hypotéku, a ktoré príjmy vám banky uznajú. Rodičovský príspevok a doktorandské štipendium akceptujú všetky banky, ale príjem z prenájmu či rodinné prídavky len niektoré.