Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Na Slovensku sme bohatí paradoxne najmä vďaka dlhom
- Rizikom pre finančnú stabilitu sú aj administratívne budovy či nákupné centrá, varuje NBS
- Prezident Joe Biden a Kevin McCarthy sa dohodli na zvýšení dlhového stropu USA, niektorí republikáni sú však nespokojní
- Turecká líra padla na ďalšie rekordné minimum, klesá po Erdoğanovom volebnom víťazstve
Najnovšie z témy: Kryptomeny
Medzinárodný úrad IOSCO navrhuje prvý set pravidiel na reguláciu kryptomien a digitálnych trhov. Kryptomenové odvetvie sa zvyčajne musí riadiť len kontrolami proti praniu špinavých peňazí a volá po jednotnej globálnej regulácii.
Kryptomeny by podľa britských zákonodarcov mali byť regulované ako hazardné hry pre značné riziká, ktoré predstavujú pre spotrebiteľov. Británia chystá pravidlá pre kryptomeny, zatiaľ sa ich týkajú len opatrenia proti praniu špinavých peňazí.
EÚ definitívne schválila najprísnejšiu reguláciu trhu s kryptomenami na svete. Sprostredkovatelia budú zhromažďovať údaje o predávajúcich a kupujúcich, čo má zabrániť praniu špinavých peňazí či skomplikovať obchádzanie úniových sankcií.
Hekeri napojení na Severnú Kóreu od roku 2017 ukradli z Japonska 721 miliónov dolárov v kryptomenách, čo zodpovedá 30 % úhrnu obdobných strát po celom svete. V regióne sa hekeri z KĽDR zameriavajú ešte na Vietnam.
Čiernohorský súd prepustil na kauciu kryptomenového podnikateľa To Kwona, ktorého v USA vinia z mnohomiliardového podvodu. To Kwon je bývalým šéfom firmy Terraform Labs, ktorá stojí za skrachovanými digitálnymi aktivitami terraUSD a luna.
Cena bitcoinu sa prepadla na takmer dvojmesačné minimum blízko 26-tisíc dolárov. Trh s kryptomenami čelí viacerým problémom, napríklad nízkej likvidite či regulačným zásahom v USA. Náladu ovplyvňuje aj makroekonomika.