Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Koniec zábavy. Po voľbách sa budú hľadať 2,4 miliardy eur
- Nemocnica Rázsochy sa z plánu obnovy financovať nebude, podľa ministra Palkoviča je problémom projektová dokumentácia
- Ceny benzínu na slovenských čerpačkách opäť vzrástli, cena za liter sa zvýšila v priemere o 2,4 centa
- Svetové ceny potravín klesli na dvojročné minimum, nižšie ceny rastlinných olejov, obilnín a mliečnych výrobkov prevážili nad rastom cien cukru a mäsa
- Dohodu o pozastavení dlhového stropu v USA schválil aj senát, bez zákona by vláda nedokázala splatiť záväzky
Najnovšie z témy: Rodičovstvo
Organizmus začína skryte starnúť už v strednom veku, aj príprava na starobu by sa mala začať už vtedy, hovorí psychologička Mária Krýslová. „Sme priam zavalení informáciami, ako zdravo jesť, koľko akého pohybu v akom veku máme mať, čo prospieva mozgu, no rovnako dôležité je mať rád život a ľudí a mať v ňom to, čo nás napĺňa a baví.“

Je zodpovednosťou detí postarať sa o starnúcich rodičov, no nemusia byť schopné uniesť celú ich opateru popri práci a starostlivosti o vlastné deti, hovorí psychologička Mária Krýslová. „Táto požiadavka môže znamenať napríklad aj 20 rokov spolužitia s osobnostne problémovým rodičom, alebo že 65-ročné „dieťa“- senior sa stará o 87-ročného rodiča.“ V rozhovore radí, ako dospieť ku kompromisu.
Keď ste z majority a pohybujete sa v majorite, máte dojem, že na Slovensku je všetko úplne v poriadku, hovorí psychologička Zuzana Labašová z Komenského inštitútu. „Len čo však kráčate vedľa niekoho, kto je iný, a všímate si, ako naňho naša spoločnosť reaguje, zrazu objavíte úplne iný svet,“ opisuje svoju skúsenosť matky dcéry, ktorá má indické korene.

Keďže moja dcéra je polovičná Indka, na Slovensku ju často vnímajú ako Rómku. „Zažila si pre to šialené situácie. Hádzali po nej kamene, pľuli po nej, mala nôž na krku,“ hovorí psychologička Zuzana Labašová z Komenského inštitútu. Jej dcéra si tiež musí dávať pozor, ako sa správa v obchodoch, aby ju náhodou nepovažovali za zlodejku.
Predstava o tom, ako dieťa zachráni vzťah, sa niekedy ukáže ako mylná, hovorí psychologička Sylvia Ondrisová. „Mať dieťa je zážitok, ale je to aj nesmierne veľa práce. Je dobré, že dnes už rodičia oveľa viac hovoria aj o frustrácii, o jednostrannom zaťažení, o strate napĺňania vlastných potrieb počas materstva či otcovstva.“

Ak nemať deti nie je pre ženu slobodná voľba, potom je to téma, ktorá je spojená s množstvom bolesti a smútku, hovorí psychologička Sylvia Ondrisová. „Ženy a aj muži, ktorí po deťoch túžia a nemajú ich, sa musia opakovane vyrovnávať so stratou – so stratou sna, s predstavou života, v ktorom deti sú. A to je bolestné.“