Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Ficove slony vo fiatke: výdavky znižuje tak, že ich zvyšuje
- Vládna koalícia sa dohodla na rozpočte na rok 2024, detaily nie sú známe, firmy sa sťažujú, že ich obišla
- Únia autodopravcov začala blokádu na hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod, púšťať plánuje štyri nákladné autá každú hodinu
- Finančná správa spustila novú aplikáciu na overovanie pravosti pokladničných dokladov, zároveň pomocou nej bude možné reklamovať tovar
- Na zákazníkov portálu Booking.com čoraz častejšie útočia hekeri, dokážu ich aj prinútiť, aby za ubytovanie nezaplatili hotelom, ale im
Najnovšie z kategórie: Ekonomika
Panamský najvyšší súd po masívnych protestoch označil ťažobnú zmluvu s kanadskou firmou za protiústavnú. Prezident Laurentino Cortizo už predtým sľúbil, že baňu Cobre spoločnosti First Quantum Minerals uzavrú, len čo rozsudok nadobudne právoplatnosť.
Vyše 50 ropných spoločností vrátane gigantov sa zaviazalo dosiahnuť do roku 2030 takmer nulové emisie metánu. Signatári záväzku z klimatického samitu dokopy tvoria polovicu celosvetovej produkcie. Prestanú tiež so spaľovaním nepotrebného plynu. Ekologické združenia dohodu kritizujú.
Najmenej 117 účastníkov klimatickej konferencie OSN sa zaviazalo strojnásobiť do roku 2030 svetovú kapacitu obnoviteľných zdrojov energie. Tento krok by podľa textu záväzku pomohol odstrániť fosílne palivá najneskôr do roku 2050. Čína a India v zozname chýbajú.
Vláda by mala v rozpočte na budúci rok plánovať deficit do 5,9 percenta HDP, hovorí Martin Šuster z rozpočtovej rady. Ratingová agentúra S&P od nás očakáva zníženie deficitu o rok na 4,5 percenta, ale taký podľa neho pravdepodobne nebude.
Fitch zlepšil úverovú známku Grécka, ktorá sa dostala naspäť do investičného pásma. Výhľad nového ratingu BBB- je stabilný, agentúra odkazuje na priaznivú dynamiku dlhu aj odhodlanie vlády pokračovať vo konsolidácii.
USA prisľúbili tri miliardy dolárov do Zeleného klimatického fondu. Podľa OSN doteraz sľúbené sumy predstavujú len zlomok zo zhruba 250 miliárd dolárov, ktoré budú rozvojové krajiny potrebovať každý rok do roku 2030 na adaptáciu na zmenu klímy.