Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Pellegrini chce, aby ľudia vo voľbách prezidenta poďakovali za lacné energie
- Výstavba bytov na Slovensku sa dostala do útlmu, počty dokončených aj pripravovaných bytov klesli dvojciferným tempom
- Ekonomika eurozóny v 3. štvrťroku aj po druhom spresnení dát klesla o 0,1 percenta, v predchádzajúcich troch mesiacoch si polepšila o 0,1 percenta
- Ján Jenčo sa vzdal funkcie šéfa inšpekcie životného prostredia, na jeho odchod tlačil minister Taraba
Najnovšie z témy: Dlhová brzda
Člen rozpočtovej rady Juraj Kotian varuje, že za dlhodobo vysoké deficity nás môže Komisia pokutovať aj stopnutím eurofondov. V diskusii vysvetľuje, že ak sa dostaneme do procedúry nadmerného deficitu a nielen aktuálny deficit, ale aj výhľadovo ďalšie budú nad 3 percentami, tak to môže viesť k pozastaveniu štrukturálnych fondov.
Dlhová brzda sa zrejme v tomto volebnom období už reformovať nebude. Minister financií Michal Horváth požiadal o presunutie návrhu na ďalšiu schôdzu, do volieb sa však už žiadna okrem aktuálne prebiehajúcej neplánuje.
Začiatkom mája sa zapnú najtvrdšie sankcie dlhovej brzdy, ktoré vláde prikážu šetriť stovky miliónov eur. Ministerstvo financií hľadá riešenie, aby to nezasiahlo výdavky ministerstiev a rôzne dávky a aby zároveň dodržalo ústavný zákon.
Obce a mestá sa obávajú spustenia dlhovej brzdy, ktorá pre ne bude znamenať prísnejšie rozpočtové obmedzenia. „Budeme svedkami obmedzenia a rušenia už rozbehnutých alebo plánovaných vlastných investičných zámerov miest a obcí,“ vyhlásil riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

Bez šetrenia alebo zvyšovania daní začne zadlženie Slovenska opäť stúpať, v roku 2039 presiahne 90 percent HDP. Vyplýva to z vládneho materiálu, ktorý vyžaduje zákon o dlhovej brzde. Do roku 2025 bude dlh v pomere k HDP ešte klesať.
Vláda na rok 2024 pravdepodobne nebude musieť zostaviť vyrovnaný rozpočet, dlhová brzda sa podľa predpovede Denníka N vypne na ďalšie dva roky. To sa asi potvrdí aj predčasnými voľbami na jeseň.