Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Medzi ekonomickými odborníkmi možnej koalície sú najmä bývalí ministri zaťažení kauzami
- Kabinet ukázal stovku úsporných opatrení, je tam vyššia DPH, menšie rodinné dávky aj daň z cukru (+ zoznam)
- Vláda schválila nákup systémov protivzdušnej obrany za 194 miliónov eur od Poľska a Izraela, o zmluvách bude však zrejme rozhodovať nový kabinet
- Maloobchodné tržby sa znižujú siedmy mesiac v rade, tempo poklesku sa však zmierňuje
- Saudská Arábia bude pokračovať v obmedzení ťažby ropy do konca roka, spolu s Ruskom vytlačila ceny ropy nahor
Najnovšie z témy: KDH, Rozpočet a dlh
Ľudovít Ódor zverejnil sľubované rozpočtové lego, píše v Newsfiltri Monika Tódová. „Najpodstatnejšie, čo o ňom treba vedieť, je, že žiadna budúca vláda nemôže vymyslieť nič zásadne iné, z čoho by si mohla vyberať. Akúkoľvek nálepku toto lego možných vládnych priorít, škrtov a zvyšovania daní dostane, napokon sa aj tak bude dať skladať len z neho.“
V zozname možných opatrení pre budúcu vládu je aj zrušenie jedného sviatku. Slovensko ich má 15, čo je najviac v EÚ. Podľa ministerstva financií by rozpočet získal 150 miliónov eur. Takýto krok zvažoval najmenej dvakrát v minulosti aj Smer, no neurobil to.
Príjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu v prvých troch kvartáloch klesli medziročne o 35 % na 53 miliárd eur. V septembri sa zvýšili o 7,5 % vďaka rastu príjmov z dane na ťažbu nerastných surovín.
Ministerstvo financií pripravilo rozpočtovú kalkulačku, v ktorej môžete zostaviť konsolidačný balíček podľa vašich predstáv. Môžete sa zahrať na ministra financií, odkazujú analytici rezortu.
Medzi návrhmi na šetrenie je aj zrušenie bezplatnej prepravy vo vlakoch a zvýšenie cestovného o 15 percent. Podľa ministerstva financií by to prinieslo desiatky miliónov eur ročne. Vlaky zadarmo však zaviedol Smer, ktorý získal vo voľbách najviac hlasov.
Nová vláda zasadne pri prázdnom stole, píše ekonóm Vladimír Baláž. „Najprv bude musieť riešiť akútne problémy. Napríklad po ikstýkrát zachrániť kolabujúce zdravotníctvo. A zároveň pritiahnuť uzdu a skresať niektoré neudržateľné výdavky.“