Útvar hodnoty za peniaze radí ZSSK zvýšiť cestovné aspoň o infláciu a presmerovať vlaky na vyťažené trate.

Útvar hodnoty za peniaze radí ZSSK zvýšiť cestovné aspoň o infláciu a presmerovať vlaky na vyťažené trate. Odporúča tiež nechať v prevádzke pokladnice len na 40 staniciach a sústrediť sa na automaty, predaj lístkov cez internet či vo vlaku.

Analytici ministerstva financií hovoria, že vďaka ich návrhom by štátny železničný dopravca mohol ušetriť 109 až 130 miliónov eur.

Vyrátali tiež, že na Slovensku tržby z cestovného pokrývajú len 27 percent nákladov a zvyšok zabezpečuje dotácia, kým v Česku je to viac než tretina a v Rakúsku polovica.

Okrem zmien grafikonu, zvýšenia cestovného a rušenia pokladníc ešte ÚHP radí sústrediť sa na zlepšenie údržby vlakov a zlepšenie obstarávania opráv.

„So všetkými odporúčaniami ÚHP už niekoľko mesiacov pracujeme a postupne ich zavádzame do praxe,“ povedal riaditeľ ZSSK Roman Koreň podľa tlačovej správy ministerstva financií.

Kontext:

  • O objednávaní vlakov aj o zvyšovaní regulovaného cestovného rozhoduje na Slovensku ministerstvo dopravy, ktoré je stopercentným akcionárom ZSSK.
  • Analytici ÚHP sa podieľali na reforme grafikonu, ktorý platí od vlaňajšieho decembra. Časť železničiarov prijímala zmeny skôr s odporom ako s nadšením.
  • ZSSK je z veľkej časti závislá od štátnych dotácií, ktoré ministerstvo financií môže ovplyvniť. S ministerstvom dopravy a ZSSK v tomto volebnom období viackrát sporilo.

Dnes na DennikE.sk