Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Vládna koalícia drží parametre rozpočtu v tajnosti
- Reálne mzdy sa v treťom štvrťroku znížili, pokles však bol najmiernejší za sedem kvartálov
- Zlato aj bitcoin prepisovali rekordy, trhy očakávajú zníženie úrokov v USA
Najnovšie z témy: Daniel Bútora, Ivan Šimko, Jana Dubovcová, Jozef Bíreš, Lívia Vašáková, Ľudovít Ódor, Martin Sklenár, Michal Horváth, Michal Palkovič, Milan Chrenko, Miroslav Wlachovský, Pavol Lančarič, Peter Balík, Peter Dovhun, Silvia Hroncová, Soňa Gaborčáková, Voľby 2023, Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová vystúpila s prejavom na klimatickej konferencii OSN v Dubaji. Zistenia týkajúce sa pokroku pri zmierňovaní globálneho otepľovania od prijatia parížskej dohody v roku 2015 podľa prezidentky ukazujú, že ľudstvo sa rúti do priepasti.
Nie hrozba prepadnutia hlasov, ale stratené peniaze možno v ďalších voľbách odradia od trieštenia strán, píše Newsfilter. Modrí, Most-Híd a Demokrati dali do volieb až 3,35 milióna eur a nedosiahli ani na štátny príspevok, ktorým by svoje záväzky mohli vyrovnať.

Krúžkovacie správanie voličov na Slovensku má dve typické črty: hlasovanie za politikov z okolia a krúžkovanie zhora nadol. Ukazujú to aj výsledky Györgya Gyimesiho či Rudolfa Huliaka. Voliči majú tendenciu viac dôverovať niekomu, kto sa svojimi charakteristikami podobá na nich, a niekoho zo susedstva zas môžu považovať za súčasť svojej komunity.
Na zisk hlasu vo voľbách najviac minuli Dzurindovi Modrí, v prepočte ich vyšiel 145 eur. Demokrati Eduarda Hegera mali kampaň, ktorá bola takmer rovnako drahá ako kampaň Progresívneho Slovenska. Modrí aj Demokrati si na nákladné kampane požičali, detaily o tom, ako peniaze splácajú či odkiaľ ich majú, neprezrádzajú.

Krúžkovanie vo voľbách môže pomôcť politikom, ktorí v rámci strany vytvoria pomyselnú koalíciu štyroch kandidátov. V posledných voľbách to najlepšie zvládli poslanci OĽaNO Peter Pollák, Lukáš Bužo, Viliam Tankó a Anežka Škopová. Žiadna iná kombinácia kandidátov nemá vo výsledkoch takú výraznú súvislosť.

Voliči na Slovensku krúžkujú čoraz viac, postupne tak preberajú zloženie parlamentu do vlastných rúk. V posledných voľbách zužitkovali 66,1 percenta preferenčných hlasov, čo je najviac od roku 1994. Najviac a najlepšie s krúžkami pracovali voliči Aliancie. Spomedzi relevantných strán najmenej krúžkovali voliči Progresívneho Slovenska.