Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Ficove opatrenia doľahnú aj na obyčajných ľudí
- Vláda zadotuje ceny energií, aby nestúpli, vyjde to na 1,25 miliardy eur
- Maloobchodné tržby zmiernili pokles na 0,2 percenta, je to najlepší výsledok od januára
- Staronovým predsedom energetického regulačného úradu ÚRSO bude Jozef Holjenčík, ktorý úrad viedol za vlád Smeru
Najnovšie z témy: Bratislavské nemocnice, Lívia Vašáková, Ľudovít Ódor, Nemocnica Rázsochy, V redakcii, Zdravotníctvo
Európska komisia nemôže zastaviť kroky vlády pri rušení špeciálnej prokuratúry. „Môže nás ale zvrátiť na ceste porušovania princípov štátu tak, ako to urobili v prípade Poľska,“ hovorí predseda súdnej rady Ján Mazák. Keď si podľa neho komisia poradila s takým významným členom Európskej únie, nevidí dôvod, prečo by si neporadila so Slovenskou republikou.
Ministerstvo zdravotníctva rozhoduje o novej nemocnici v Bratislave. Bude skôr v Ružinove ako na Rázsochách. Rezort pracuje aj so správou konzultantov z Boston Consulting Group, ktorí analyzovali tri možnosti: Rázsochy, nemocnica na východnej strane Bratislavy a dostavba súkromnej nemocnice Penty na Boroch.
Ak by noví prokurátori v rozbehnutých kauzách, ktoré spadali pod špeciálnu prokuratúru, stiahli obžaloby, ľudia by s tým už mali problém. „Podceňuje sa, že ľudia tomu nerozumejú. Ale tomu by rozumeli, že všetky dôkazy nasvedčujú tomu, že bol spáchaný trestný čin a kto ho spáchal a naraz sa z ničoho nič z toho urobí iba papier, na ktorom bude napísané, že to končí,“ myslí si predseda súdnej rady Ján Mazák.

Vymeniť Daniela Lipšica na čele špeciálnej prokuratúry vláde nestačí. Bolo by to veľmi málo na to, aby dokázala koalícia zbrzdiť trestné procesy, povedal Ján Mazák, predseda súdnej rady. „Zostali by na polceste, ak by sa vôbec na polcestu dostali.“ Za zrušením špeciálnej prokuratúry vidí jediný cieľ. Úspešnú inštitúciu chcú podľa neho odstaviť od toho, aby dokončila niektoré veľmi citlivé kauzy.
Dezinfoscéna aj slovenskí politici vidia v pripravovanej pandemickej zmluve WHO snahu o „globálnu nadvládu“. Premiér Robert Fico tvrdí, že ide o výmysel farmafiriem, podľa analytika Martina Smatanu ide o krok, ktorý má v budúcnosti pri prípadnej pandémii zlepšiť spoluprácu aj dostupnosť liekov.
Až 15 či 20 percent prípadov rakoviny pľúc sa vyskytuje u nefajčiarov, píše Týždeň v zdraví. Problémom je aj neskorá diagnostika ako dôsledok kľúčového mýtu o rakovine pľúc ako chorobe fajčiarov.