Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Bíreš politikom ukázal, ako sa majú riešiť konflikty
- Ceny benzínu začali opäť rásť, nafta sa dostala na 10-mesačné maximum a jej cena sa blíži benzínu
- Britský regulátor naznačil, že schváli upravený plán Microsoftu na prevzatie firmy Activision Blizzard, transakcia za 69 miliárd dolárov by bola najväčšou svojho druhu v odvetví
- Japonsko pokračuje v mimoriadne uvoľnenej menovej politike, centrálna banka ponechala krátkodobé úrokové sadzby na mínus 0,1 percenta
- Veľkoobchodná cena plynu pre Európu klesla po správe o konci štrajkov v austrálskych závodoch Chevronu na LNG
Najnovšie z témy: Duševné zdravie
Láska k dieťaťu sa často rovná veľkému strachu, ktorý nás sprevádza prakticky celý život, vysvetľuje v Psychologickej poradni Jana Ashford. V zdravej miere je podľa nej tento strach súčasťou rodičovstva. „Môžeme ho teda vnímať ako určitú daň alebo cenu za to, že môžeme mať dieťa vo svojom živote.“ Ak však cítime, že je strachu príliš, má zmysel s ním pracovať.
Američanka Jackie Dudová opisuje, ako prežila septický šok, ľudovo známy ako otrava krvi, a ako ju to zmenilo. „Prišla som o vlasy, duševné zdravie a takmer aj o samu seba,“ píše. Sepsa je bežnejšia a smrteľnejšia než mŕtvica, no veľa sa o nej nehovorí.
Trvalo mi mesiace, kým som opäť začala normálne myslieť, hovorí lekárka o svojej závislosti od Neurolu. Je to liek na silné úzkosti, ktorý môže predpísať aj všeobecný lekár. Závislosť od neho sa dokáže vytvoriť už po dvoch týždňoch. Problém s týmto liekom je omnoho väčší, ako ukazujú štatistiky, hovorí hlavný odborník Okruhlica.
Ľudia prestávajú sledovať dokumenty o vrahoch, pretože pri nich pociťujú paranoju, úzkosti aj znechutenie. Nedávnym príkladom je seriál Netflixu o Jeffreym Dahmerovi, proti ktorému sa ohradili viaceré rodiny obetí. Mnohí diváci cítia znepokojenie z toho, že ľudia na internete si z Dahmera robia idol a kupujú si napríklad dosky na krájanie s jeho tvárou.
Odborník radí, ako využiť výhody plávania v studenej vode a kedy s ním byť opatrný. „Studená voda má povzbudzujúce účinky a zdá sa, že zvyšuje množstvo látok, ktoré sa podieľajú na regulácii nálady,“ píše psychiater Richard A. Friedman o najnovšom výskume. Pri plávaní v studenej vode je podľa neho kľúčové, ako vkročíte do vody.
Úzkosť je len sekundárna emócia, hovorí psychológ Martin Miler. Zvyčajne nás upozorňuje na to, že niekde pod ňou je emócia, ktorá je primárna a ktorá korešponduje s potrebou, čo nie je naplnená. Najčastejšie ide o strach, hnev, zahanbenie, osamelosť, vinu, smútok, bezmocnosť. „Ale môžu to byť akékoľvek ďalšie emócie, respektíve ich vzájomný kokteil,“ vysvetľuje Miler.