Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Bíreš politikom ukázal, ako sa majú riešiť konflikty
- Ceny benzínu začali opäť rásť, nafta sa dostala na 10-mesačné maximum a jej cena sa blíži benzínu
- Britský regulátor naznačil, že schváli upravený plán Microsoftu na prevzatie firmy Activision Blizzard, transakcia za 69 miliárd dolárov by bola najväčšou svojho druhu v odvetví
- Japonsko pokračuje v mimoriadne uvoľnenej menovej politike, centrálna banka ponechala krátkodobé úrokové sadzby na mínus 0,1 percenta
- Veľkoobchodná cena plynu pre Európu klesla po správe o konci štrajkov v austrálskych závodoch Chevronu na LNG
Najnovšie z témy: Eduard Heger, Ľudovít Ódor / úradnícka vláda, Rozpočet a dlh
Rusko chce na budúci rok zvýšiť rozpočtové výdavky o 26 % na 358 miliárd eur, uviedol premiér Michail Mišustin. Moskva potrebuje peniaze na vojnu na Ukrajine a na organizáciu prezidentských volieb, ktoré chystá na marec.
Nikomu na Slovensku neprekážalo, že sme sa len tak pustili do obchodnej vojny s Ukrajinou? pýta sa Dalibor Roháč. „To, že sa takáto vláda pustila do politiky, ktorá poškodila našich spotrebiteľov, ako aj naše dlhodobé záujmy na Ukrajine a na dôvažok nás dala do problematickej spoločnosti dvoch vlád, ktoré si z provokovania Bruselu urobili dlhodobý zvyk, by nemalo ostať bez odozvy.“
Austrália zaznamenala prvý rozpočtový prebytok za 15 rokov. Za fiškálny rok do júna dosiahol 13,3 miliardy eur, čo zodpovedá 0,9 % HDP. Podľa vlády k nemu prispel silný pracovný trh a vysoké ceny vyvážaných komodít.

Rozpočtová rada mierne zhoršila vyhliadky hospodárskeho rastu na tento aj budúci rok. Varovala tiež pred rizikami turbulencií v bankovom sektore v EÚ, zhoršenia dostupnosti pôžičiek pre štáty na finančných trhoch či geopolitickými hrozbami.
Premiér Ódor pripustil, že šetrenie, ktoré nás čaká, nebude bezbolestné, ale nechce ani strašiť. Radikálne škrty by podľa neho prišli vtedy, keby politici túto situáciu ignorovali a v ďalšom volebnom období nekonsolidovali verejné financie.
Ľudovít Ódor povedal, že nová vláda bude musieť riešiť Vojenské spravodajstvo systémovejšie, nielen na úrovni personálnych zmien. Premiér to uviedol po rokovaní vlády v reakcii na obvinenie dvoch exriaditeľov Vojenského spravodajstva Jána Balciara a Ľubomíra Skuhru.